Marek Skwarnicki: "Tygodnik Powszechny" skupiał wyjątkowych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 13:00
- W Tygodniku przyjęliśmy po cichu taką dewizę, że choć nie możemy powiedzieć całej prawdy, to nigdy nie skłamiemy - tak na antenie Dwójki swoją pracę w "Tygodniku Powszechnym” wspominał w archiwalnym nagraniu Marek Skwarnicki, poeta, prozaik, tłumacz i publicysta. W marcu tego roku minęła 10. rocznica jego śmierci.
Marek Skwarnicki
Marek SkwarnickiFoto: Kacper Pempel / Reuters / Forum
  • W tym tygodniu w cyklu "Głosach z przeszłości" wspomnienia Marka Skwarnickiego - poety, prozaika, tłumacza, dziennikarza, publicysty, wieloletniego redaktora "Tygodnika Powszechnego" i miesięcznika "Znak". 
  • W marcu tego roku minęła 10. rocznica jego śmierci.
  • Marek Skwarnicki wspominał m. in. swoje dzieciństwo, doświadczenia okupacyjne, lata studiów na Uniwersytecie Warszawskim, pracę w Tygodniku Powszechnym i podróże z papieżem Janem Pawłem II po świecie.

Przyjaciel papieża Jana Pawła II

Marek Skwarnicki był również wiceprezesem Międzynarodowego Ruchu Intelektualistów Katolickich "Pax Romana", a także członkiem Papieskiej Rady ds. Świeckich w Watykanie, przyjacielem papieża Jana Pawła II i świadkiem wielu pielgrzymek Ojca Świętego.

"Tygodnikowi Powszechnemu" oddany w całości

- Myśmy byli jedynymi świeckimi, którzy w całości oddali się temu tygodnikowi. Nie można było w nim być na pół, ani na ćwierć, ani na jedną dziesiątą. W ówczesnym, coraz bardziej skomunizowanym, zastraszonym społeczeństwie, ta grupka ludzi uparła się, że będzie się przeciwstawiać państwu. Przyjęliśmy po cichu taką dewizę, że choć nie możemy powiedzieć całej prawdy, to nigdy nie skłamiemy - wspominał.

Autor wierszy, powieści, reportaży i felietonów

Marek Skwarnicki otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji Kościelskich, Nagrodę Poetycką imienia Andrzeja Bursy i Nagrodę Fundacji im. Turzańskich. Jest autorem tomów wierszy, powieści, reportaży, felietonów i dzienników, a także książki biograficznej o papieżu Janie Pawle II oraz książek wspomnieniowych m.in. "Snu o wolności".

Najpierw czytelnik, potem redaktor

Dziennikarz opowiadał, że przez "Tygodnik Powszechny" wszedł w świat katolicyzmu. Zanim jeszcze został jego redaktorem, był jego stałym czytelnikiem. - Większość redaktorów albo już była w katolickich tygodnikach i pismach przedwojennych jak Turowicz, albo była po KUL-u, jedynym takim uniwersytecie, jak się mówiło, między Łabą a Władywostokiem - podkreślał.

Marek Skwarnicki pracę w "Tygodniku Powszechnym" uważał za wyjątkową przede wszystkim ze względu na pracujących tam ludzi, których określał przyjaciółmi. W redakcji pisma Skwarnicki poznał pierwszego księdza, z którym rozmawiał prywatnie. Był nim Andrzej Bardecki, pełniący funkcję asystenta kościelnego w redakcji TP.


Posłuchaj
15:32 2023_03_20 12_44_34_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Marek Skwarnicki o swych najmłodszych latach w Grodnie i wybuchu II wojny światowej (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:07 2023_03_21 12_44_48_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Marek Skwarnicki wspomina wydarzenia podczas II wojny światowej (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:44 2023_03_22 12_44_07_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Marek Skwarnicki wspomina lata powojenne (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:53 2023_03_23 12_44_35_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Marek Skwarnicki wspomina studia polonistyczne na UW w latach 50. XX w. (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:06 2023_03_24 12_44_53_PR2_Głosy_z_przeszlosci.mp3 Marek Skwarnicki o współpracy z "Tygodnikiem Powszechnym" i przyjaźni z Janem Pawłem II (Głosy z przeszłości/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 20-24.03.2023

Godzina emisji: 12.45

mo

Czytaj także

Hanna Malewska. Ascetyczna planeta mądrości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 20:00
- Ta jedna z największych polskich pisarek żyła do końca w sublokatorskim pokoju, w którym było biurko, półki z książkami, fotel dla gości, łóżko i szafa na ubrania - opowiadał o Hannie Malewskiej Tomasz Fiałkowski.
rozwiń zwiń