Skarby z Trybuny Kompozytorów. Na początek Argentyna

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 14:33
Pierwsza audycja z nowego cyklu, w którym prezentujemy utwory ostatniej Trybuny Kompozytorów i przypominamy archiwalne nagrania utworów polskich twórców, wyróżnionych w ciągu 60 lat naszej obecności na Trybunie.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/menz11stock

2019 to rok jubileuszu 60-lecia obecności Polskiego Radia na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów – International Rostrum of Composers. Zainicjowana w 1954 roku przez Międzynarodową Radę Muzyczną (International Music Council) z udziałem czterech radiofonii europejskich – francuskiej, niemieckiej, belgijskiej i szwajcarskiej, dziś skupia blisko 30 organizacji radiowych z 4 kontynentów.

Rostrum to międzynarodowe forum reprezentantów radiofonii publicznych, zbierających się co roku podczas przesłuchań najnowszych produkcji radiowych w dziedzinie muzyki współczesnej. Jest to zarazem festiwal tej twórczości, jak i prestiżowy konkurs, w którym wyłaniane są (w dwóch kategoriach – ogólnej i kompozytorów do 30 roku życia) nagrania najwyżej punktowane ("wyselekcjonowane") i kolejne w punktacji nagrania "rekomendowane". Co więcej, wszystkie zgłoszone nagrania utworów (blisko 60 co roku) dostępne są dzięki EBU w międzynarodowej sieci wymiany radiofonii publicznych, będącej silnym narzędziem promocji najnowszej twórczości.

Polskie Radio po raz pierwszy wzięło udział w Trybunie w roku 1959, zgłaszając nagrania Muzyki żałobnej Witolda Lutosławskiego i Czterech esejów młodego wówczas Tadeusza Bairda. Oba zyskały miano utworów "wyselekcjonowanych" – zwycięskich.

W ciągu 60 lat obecności Polskiego Radia na Trybunie zebraliśmy aż 46 wyróżnień, w tym 13 utworów było najwyżej punktowanych. Dla porównania – pierwsze w tym rankingu wyróżnień Radio France ma ich na swym koncie 48, w tym 7 z najwyższą punktacją.

Wielkim sukcesem Polskiego Radia było zaproszenie do współorganizacji specjalnego, trzyletniego programu Rostrum+ i przyjęcie roli gospodarza Trybuny w roku 2016 we Wrocławiu, w Narodowym Forum Muzyki.

W pierwszej audycji nowego cyklu "Rostrum. Głosy kompozytorów" (co drugi piątek, godz. 22.30) zaprezentowałam Państwu nagrania zgłoszone na ostatnią Trybunę (Budapeszt, 2018) przez radiofonię argentyńską – jednego z jej najsilniejszych "graczy" i... gospodarza w roku 2019!

W audycji znalazły się też wspomnienia naszych pierwszych historycznych sukcesów.

Joanna Grotkowska


zdj. il.


zdj. il. zdj. il.

Zobacz więcej na temat: muzyka współczesna
Czytaj także

Muzyczne podsumowanie roku 2018 w doborowym towarzystwie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 10:35
Gośćmi audycji byli Ewa Liebchen, Olga Tokarczuk, Izabela Smelczynska, Agata Zubel i Aleksander Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapoznana twórczość Ryszarda Sielickiego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 12:33
W audycji wysłuchaliśmy drugiej części opowieści Edwarda Sielickiego o swoim ojcu Ryszardzie Sielickim - kompozytorze, pierwszym redaktorze "Polskich Nagrań".
rozwiń zwiń