X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skarby z Trybuny Kompozytorów. Na początek Argentyna

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 14:33
Pierwsza audycja z nowego cyklu, w którym prezentujemy utwory ostatniej Trybuny Kompozytorów i przypominamy archiwalne nagrania utworów polskich twórców, wyróżnionych w ciągu 60 lat naszej obecności na Trybunie.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/menz11stock

2019 to rok jubileuszu 60-lecia obecności Polskiego Radia na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów – International Rostrum of Composers. Zainicjowana w 1954 roku przez Międzynarodową Radę Muzyczną (International Music Council) z udziałem czterech radiofonii europejskich – francuskiej, niemieckiej, belgijskiej i szwajcarskiej, dziś skupia blisko 30 organizacji radiowych z 4 kontynentów.

Rostrum to międzynarodowe forum reprezentantów radiofonii publicznych, zbierających się co roku podczas przesłuchań najnowszych produkcji radiowych w dziedzinie muzyki współczesnej. Jest to zarazem festiwal tej twórczości, jak i prestiżowy konkurs, w którym wyłaniane są (w dwóch kategoriach – ogólnej i kompozytorów do 30 roku życia) nagrania najwyżej punktowane ("wyselekcjonowane") i kolejne w punktacji nagrania "rekomendowane". Co więcej, wszystkie zgłoszone nagrania utworów (blisko 60 co roku) dostępne są dzięki EBU w międzynarodowej sieci wymiany radiofonii publicznych, będącej silnym narzędziem promocji najnowszej twórczości.

Polskie Radio po raz pierwszy wzięło udział w Trybunie w roku 1959, zgłaszając nagrania Muzyki żałobnej Witolda Lutosławskiego i Czterech esejów młodego wówczas Tadeusza Bairda. Oba zyskały miano utworów "wyselekcjonowanych" – zwycięskich.

W ciągu 60 lat obecności Polskiego Radia na Trybunie zebraliśmy aż 46 wyróżnień, w tym 13 utworów było najwyżej punktowanych. Dla porównania – pierwsze w tym rankingu wyróżnień Radio France ma ich na swym koncie 48, w tym 7 z najwyższą punktacją.

Wielkim sukcesem Polskiego Radia było zaproszenie do współorganizacji specjalnego, trzyletniego programu Rostrum+ i przyjęcie roli gospodarza Trybuny w roku 2016 we Wrocławiu, w Narodowym Forum Muzyki.

W pierwszej audycji nowego cyklu "Rostrum. Głosy kompozytorów" (co drugi piątek, godz. 22.30) zaprezentowałam Państwu nagrania zgłoszone na ostatnią Trybunę (Budapeszt, 2018) przez radiofonię argentyńską – jednego z jej najsilniejszych "graczy" i... gospodarza w roku 2019!

W audycji znalazły się też wspomnienia naszych pierwszych historycznych sukcesów.

Joanna Grotkowska


zdj. il.


zdj. il. zdj. il.

Zobacz więcej na temat: muzyka współczesna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyczne podsumowanie roku 2018 w doborowym towarzystwie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 10:35
Gośćmi audycji byli Ewa Liebchen, Olga Tokarczuk, Izabela Smelczynska, Agata Zubel i Aleksander Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapoznana twórczość Ryszarda Sielickiego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 12:33
W audycji wysłuchaliśmy drugiej części opowieści Edwarda Sielickiego o swoim ojcu Ryszardzie Sielickim - kompozytorze, pierwszym redaktorze "Polskich Nagrań".
rozwiń zwiń