Przemysław Scheller i dźwięki rozszczepiane

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 07:45
Dźwięki rozszczepiane niczym światło w pryzmacie: harfa, klarnet, smyczki, nagrania dzwonów, elektronika. Muzyka bohatera kolejnej odsłony cyklu "Nowa Polska" kryje też w sobie zawarte w tytułach przesłanie oraz indywidualnie traktowaną energetykę. 
Przemysław Scheller
Przemysław SchellerFoto: fot. Łukasz Grygierczyk

Przemysław Scheller to kompozytor, muzyk didgeridoo. Urodził się 5 kwietnia 1990 roku w Gliwicach. Jest absolwentem gliwickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w klasie akordeonu oraz II st. w klasie instrumentów perkusyjnych.

Komponować zaczął w wieku 18 lat pod okiem ukraińskiej kompozytorki Uliany Biłan. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Aleksandra Lasonia oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse de Lyon (Francja) w klasie Philippa Hurela, uzyskując tytuł magistra sztuki.

Ukończył także studia doktoranckie na obu powyższych uczelniach pod opieką dr hab. Jarosława Mamczarskiego (AM w Katowicach) oraz Michele Tadiniego (CNSMD Lyon). W 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuki, przedstawiając dzieło artystyczne Consors paterni luminis na głos (kantor gregoriański), harfę, wiolonczelę, akordeon i media elektroniczne.

Gra na instrumentach etnicznych z całego świata, których jest kolekcjonerem. Ważną rolę w jego twórczości pełnią media elektroniczne, a w szczególności muzyka mieszana. Przemysław Scheller stara się również łączyć różne dziedziny sztuki, sięgając po multimedia, muzykę interaktywną czy instalacje dźwiękowe.

(źródło: polmic.pl)


Posłuchaj
58:11 2022_11_17 21_59_50_PR2_Nowa Polska.mp3 Przemysław Scheller i dźwięki rozszczepiane (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 17.11.2022

Godzina emisji: 22.00

kor

Czytaj także

Pierre Henry i muzyczne księgi umarłych

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 12:00
Słuchaliśmy utworów, które zostały zainspirowane egipską "Księgą umarłych" i tybetańską "Księgą umarłych", ale nie tylko. W roli głównej francuski pionier muzyki elektronicznej Pierre Henry i jego dzieła "Le Voyage" i "Le Livre Des Morts Égyptien".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Low i smutni poeci

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 01:00
W ostatni weekend zmarła Mimi Parker, perkusistka i wokalistka istniejącej niemal 30 lat amerykańskiej grupy Low. Muzyka tej grupy, legendy sceny alternatywnej, choć opisywana wielokrotnie jako slowcore, wykracza daleko poza tę definicję.
rozwiń zwiń