Piotr Moss i jego Koncert klarnetowy oraz Zoo-suita

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 23:00
Taniec postu z karnawałem, który nie wiadomo czy bardziej prowokuje do płaczu, czy do śmiechu - taka jest muzyka bohatera kolejnej odsłony cyklu "Nowa Polska", Piotra Mossa.
Piotr Moss
Piotr MossFoto: Ewa Modestowicz/Polskie Radio

Wychowanek warszawskich i paryskich teatrów, a w dziedzinie kompozycji - uczeń Grażyny Bacewicz, Piotra Perkowskiego i Nadii Boulanger był moim gościem, wysłuchaliśmy jego Koncertu klarnetowego "D'un silance" (wyk . Jean-Marc Fessard - klarnet, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza, oraz Zoo-suity na orkiestrę kameralną (wyk. Śląska Orkiestra Kameralna, dyr. Maciej Tomaszewski).

Ewa Szczecińska

***

Piotr Moss wiele lat spędził w Paryżu, jednak pochodzi z Bydgoszczy. Znany jest nie tylko jako twórca utworów grywanych w filharmoniach, ale także muzyki teatralnej, rozrywkowej i filmowej. Współpracował również z France Culture i France Musique oraz Polskim Radiem jako autor muzycznych audycji i muzyki do słuchowisk radiowych. Jego dzieła są znane i grywane nie tylko w Europie, ale też m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kolumbii i Afryce Południowej.

Kompozytor w 2009 roku uhonorowany został nagrodą specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 60. rocznicy urodzin i 40-lecia pracy artystycznej. Jest także odznaczony medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Trzy lata temu, w roku 2019, obchodził wielki, podwójny jubileusz: 70. rocznicę urodzin i 50-lecie pracy twórczej. - Nieoficjalnie to chyba jest więcej tych lat pracy twórczej, bo przecież kompozytor rodzi się kompozytorem - mówił wtedy w Polskim Radiu.

Posłuchaj
58:58 2023_02_02 21_59_56_PR2_Nowa_Polska.mp3 Piotr Moss i jego Koncert klarnetowy oraz Zoo-suita (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Piotr Moss (kompozytor)

Data emisji: 2.02.2023

Godzina emisji: 22.00

mg

Czytaj także

Wiolonczelistka Joanna Gutowska i jej płyta z muzyką Kaiji Saariaho

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 10:55
- Co jest bardzo charakterystyczne, to liryka tej muzyki i operowanie barwami - tak wiolonczelistka Joanna Gutowska mówiła o kompozycjach Kaiji Saariaho.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Majkusiak - autor muzyki energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 10:10
Kompozytor i instrumentalista. Absolwent kompozycji oraz akordeonu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Gościem kolejnej odsłony audycji z cyklu "Nowa Polska" był Mikołaj Majkusiak. 
rozwiń zwiń