Tarantino i Kubrick. O dwóch mistrzach kina

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 09:30
Quentin Tarantino odwiedził Festiwal Camerimage w Toruniu. W związku z wizytą reżysera w audycji "Stare i nowe filmy kinowe" przyjrzeliśmy się jego twórczości.
Audio
  • Tarantino i Kubrick. O dwóch mistrzach kina (Stare i nowe filmy kinowe/Dwójka)
Quentin Tarantino
Quentin TarantinoFoto: Shutterstock/Denis Makarenko

Rozmawialiśmy również o filmach Stanleya Kubricka. 20 lat temu widzowie w Polsce zobaczyli po raz pierwszy "Oczy szeroko zamknięte". Ten ostatni film to - typowa dla reżysera - obyczajowa i intelektualna prowokacja, a także gra z oczekiwaniami widza. Film, do którego zdjęcia trwały aż 400 dni (rekord wpisany wówczas do Księgi Guinnessa), potwierdził także reputację Kubricka jako nieuleczalnego perfekcjonisty. Scenariusz został zainspirowany zapomnianym dziś opowiadaniem Traumnovelle Arthura Schnitzlera (1926).

Gośćmi audycji byli Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (autorka bloga zwierzpopkulturalny.pl), która opowiadała o twórczości Tarantino oraz Michał Oleszczyk - krytyk filmowy, który zrecenzował film Stanleya Kubricka.

***

Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe 

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 23.11.2019

Godzina emisji: 9.30

am/jp

Czytaj także

Toruń na 8 dni stanie się Mekką polskich i zagranicznych sław

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 16:56
W najbliższą sobotę (9.11) w Toruniu rozpoczyna się 27. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE. Na festiwal przyjadą uznani filmowcy polscy i zagraniczni, wśród nich Quentin Tarantino i autor zdjęć do jego filmów, Robert Richardson, a także Edward Norton, Danny DeVito, Peter Greeneway, czy Richard Gere.
rozwiń zwiń