Polskie Radio
Section05
Camerimage

Willem Dafoe w rozmowie z Trójką: aktorstwa uczę się intuicyjnie [WIDEO]

Willem Dafoe, znakomity aktor czterokrotnie nominowany do Oscara, przyjechał do Torunia. Film "Biedne istoty", w którym grał jedną z głównych ról, był filmem otwarcia MFF EnergaCAMERIMAGE. Jednocześnie jako gość honorowy aktor wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Przy okazji także porozmawiał z reporterem Trójki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Camerimage EnergaCAMERIMAGE willem dafoe Paweł Turski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka Katarzyna Cygler Witold Lazar

Ruszył 31. Festiwal EnergaCAMERIMAGE. Projekcje, nagrody, wybitni goście. Posłuchaj relacji!

– Wydaje mi się, że wszystkie najważniejsze filmy tego roku, będą u nas pokazane. Rozpoczęliśmy festiwal 11 listopada w sobotę, kończymy w kolejną sobotę 18 listopada w Toruniu – mówił Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum EnergaCAMERIMAGE. Na festiwal przyjechali m.in. Willem Dafoe, Adam Driver, John Kilik, Peter Biziou.
Zobacz więcej na temat:  Trójka festiwal filmowy KULTURA Witold Lazar Paweł Turski Ryszard Jaźwiński kino FILM EnergaCAMERIMAGE Camerimage

Marek Żydowicz: Festiwal CAMERIMAGE jest bardziej doceniany za granicą niż w Polsce

Festiwal CAMERIMAGE to święto operatorów i miłośników kina autorskiego. - Frekwencja gości zagranicznych co roku jest coraz większa. To przykre, ale właściwie od początku, od 1993 roku, ten festiwal był bardziej doceniany za granicą niż w Polsce. Odczuwałem to na każdym kroku - mówił w Dwójce Marek Żydowicz - pomysłodawca i twórca wydarzenia, którego 31. odsłona startuje w sobotę 11 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Camerimage Roch Siciński Toruń Dwójka kino FILM Marek Żydowicz

Trzykrotna zdobywczyni Oscara, brytyjska kostiumografka Jenny Beavan z nagrodą specjalną na EnergaCAMERIMAGE

Jenny Beavan, jedna z najbardziej utytułowanych brytyjskich kostiumografek, odwiedzi w listopadzie Toruń. Podczas 31. edycji EnergaCAMERIMAGE za swoje niezwykłe osiągnięcia zawodowe w dziedzinie projektowania kostiumów filmowych odbierze Nagrodę dla Kostiumografki ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Camerimage nagroda Toruń james ivory Oscary Trójka

Energa Camerimage: obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie prezentowany w Toruniu

Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie prezentowany w Toruniu podczas wystawy towarzyszącej Festiwalowi Filmowemu Energa Camerimage. Dyrektor Festiwalu i kurator wystawy Marek Żydowicz wskazał, że Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowało się wypożyczyć dzieło. Wszystko w związku z 550. rocznicą urodzin wybitnego naukowca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mikołaj Kopernik Jan Matejko Toruń Camerimage Ryszard Jaźwiński

31. EnergaCAMERIMAGE: Peter Biziou odbierze nagrodę za całokształt twórczości

Peter Biziou, twórca zdjęć do takich filmów jak "Żywot Briana", "9 i pół tygodnia", "W imię ojca", "Truman Show", a przede wszystkim "Missisipi w ogniu", za który został nagrodzony został Oscarem, otrzyma w tym roku nagrodę EnergaCAMERIMAGE za całokształt twórczości. Artysta osobiście odbierze wyróżnienie w trakcie tegorocznej edycji wydarzenia, które rozpocznie się w Toruniu 11 listopada.  
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM operator zdjęcia Camerimage Toruń festiwal filmowy Peter Biziou

Festiwal Camerimage 2022. Trudne wybory jury

– Mieliśmy w jury różne osobowości, każdy miał swojego faworyta i powoli żeśmy się ścierali, ucierali i szlifowali swoje opinie. W końcu nastąpił ten konsensus, gdzie daliśmy główną nagrodę filmowi "Tár" – mówi Lech Majewski, przewodniczący jury głównego konkursu. Jak przyznaje gość Trójki, jego faworytem był jednak inny obraz. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Camerimage Toruń film polski festiwal filmowy

Miejsce, które wypełni kulturalną pustkę. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage

Ryszard Jaźwiński i jego goście w "Klubie Trójki" przybliżyli ideę i prace nad realizacją Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Centrum, które powstanie w Toruniu, ma uzupełnić lukę kulturalną, jaką jest brak placówki filmowej, w której mogą się odbywać filmowe festiwale, targi czy edukacja w dziedzinie filmów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński film polski Camerimage Toruń

Joseph Kosinski i Claudio Miranda o "Top Gun: Maverick"

Podczas tegorocznej edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE można spotkać wielu niezwykłych gości. Wśród nich byli reżyser Joseph Kosinski oraz Claudio Miranda, zdobywca Oscara za zdjęcia do "Ciekawego przypadku Benjamina Buttona" (2009). Panowie wspólnie zrealizowali już pięć filmów, w tym "Top Gun: Maverick". Ta produkcja okazała się wielkim hitem i największym sukcesem finansowym roku 2022. Rozmawiał z nimi o tym Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Camerimage Toruń Tom Cruise rozmowa Paweł Turski Katarzyna Cygler Trójka

Baz Luhrmann w Trójce: "Elvis" to nie jest film biograficzny

Baz Luhrmann, australijski reżyser filmowy i teatralny, przez 30 lat kariery filmowej nakręcił zaledwie sześć pełnych metraży i jeden serial. Jednak w jego przypadku jakość jest najważniejsza: w każdym ze swoich dzieł zachwycił charakterystyczną mieszanką dramatu, romansu, muzyki, komedii i intensywnych emocji. Przyjechał na festiwal EnergaCAMERIMAGE, by osobiście odebrać tegoroczną Specjalną Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Reżyserii. Towarzyszy mu znakomita autorka zdjęć Mandy Walker. Współpracowali przy melodramacie "Australia" (2008) oraz przy "Elvisie" (2022), który bierze udział w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE 2022. Z obojgiem rozmawiał Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Camerimage Elvis Presley FILM Paweł Turski Tomasz Miara Trójka Baz Luhrmann