Polskie Radio
Section05
Camerimage

"Borg/McEnroe" – pojedynek osobowości na korcie

– Jest to historia nie tylko dla fanów tenisa. Nawet znając tę historię, "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" ogląda się w napięciu. To zarówno świetny film psychologiczny, jak i film sportowy – mówiła w Trójce filmoznawczymi Izabela Wierzbińska. Debiutancki obraz Janusa Metza z 2017 roku znów jest dostępny dla kinomanów, tym razem w sieci. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński FILM KULTURA kino Tenis Camerimage

Festiwalowo-filmowa rzeczywistość online

Kino w sieci – tak najkrócej można podsumować to, co nas czeka w najbliższym czasie. Wybór filmów mamy na szczęście ogromny i to nie tylko dzięki bijącym rekordy popularności platformom, ale również wiele festiwalowych premier z konieczności odbywa się w tym roku online. Tak np. było na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage, który zakończył się w sobotę 21 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM KULTURA festiwal filmowy online Toruń Camerimage Trójka

Festiwal EnergaCamerimage. Piotr Gliński: unikalne miejsce spotkań z wymagającą publicznością

Podczas gali otwarcia festiwalu filmowego Camerimage minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński potwierdził wsparcie rządu dla budowy w Toruniu Centrum Filmowego Camerimage. - EnergaCamerimage to unikalne miejsce spotkań z wymagającą publicznością — podkreślił wicepremier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA FILM Piotr Gliński festiwal filmowy Camerimage

Artur Reinhart zaczyna najmniejszy projekt w karierze

Rozpoczyna się 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE. Tegoroczna edycja odbywa się wyłącznie w wersji online. To nie oznacza, że zabraknie interesujących premier ze świata filmów konkursowych i spotkań z twórcami. Tymczasem na drugim końcu Polski, Artur Reinhart, dwukrotny laureat Złotej Żaby, zaczyna zdjęcia do nowego filmu Doroty Kędzierzawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Camerimage festiwal filmowy Toruń FILM KULTURA zdjęcia produkcja rozmowa Trójka

Polska kinematografia przed i po 11 listopada

Odzyskanie niepodległości spowodowało prawdziwą erupcję patriotycznych filmów. Rodzima kinematografia, dotychczas krępowana zaborczą cenzurą, teraz błyskawicznie zareagowała na bieżące wydarzenia, zaczęła też opowiadać o tym, jak powstała niepodległa Polska.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA odzyskanie niepodległości 11 listopada Józef Piłsudski festiwal filmowy Camerimage Toruń Marek Żydowicz Ryszard Jaźwiński Trójka

Reżyserski debiut Viggo Mortensena online na otwarcie EnergaCAMERIMAGE

Z powodu rosnącej w kraju liczby zachorowań na COVID-19 wszystkie pokazy w ramach 28. Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE, który miał odbyć się w Toruniu, zostaną przeniesione do przestrzeni wirtualnej. Wydarzenie 14 listopada otworzy debiut reżyserski Viggo Mortensena – dramat "Jeszcze jest czas", w którym gra główną rolę. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Camerimage Toruń festiwal filmowy premiera