X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wczesne dzieła Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 12:35
Jego twórczość jest ogromna – prawie 140 opusowanych dzieł i ponad 200 nieopusowanych. I chociaż tak popularna, to nie oznacza, że doskonale znana. W audycji "Beethoven 2020" pojawią się wszystkie jego arcydzieła i najpopularniejsze utwory oraz tyle, ile zdoła się zmieścić utworów mniej znanych, co nie oznacza, że mniej ciekawych.
Audio
  • Wczesne dzieła Ludwiga van Beethovena (Beethoven 2020/Dwójka)
Ludvig van Beethoven portret J. Stielera
Ludvig van Beethoven portret J. StieleraFoto: Shutterstock/Everett Historical

Ludwig van Beethoven jest w historii muzyki przypadkiem szczególnym. Nie tylko dlatego, że żył i tworzył na przełomie dwóch epok – klasycyzmu i romantyzmu, zresztą do stworzenia tego ostatniego wydatnie się przyczyniając. Beethoven pozostaje przecież w naszych czasach synonimem twórcy, którego nazwisko znają wszyscy, a niekoniecznie wiedzą co, dlaczego i kiedy skomponował.

Beethoven to ten, którego dzieła wykonuje się wszędzie (pod każdą szerokością geograficzną), którego utwory każdy szanujący się artysta ma w swoim repertuarze, który zawsze zapewni frekwencję, bo przecież "jego się słucha". Tak, słuchają Beethovena "od zawsze" (czyli tak naprawdę od początku XIX wieku) mieszczanie, bo dla emancypującego się mieszczaństwa Beethoven tworzył. I tak z nim pozostał, chociaż świat nie przestał się zmieniać. Czy oznacza to, że dzisiaj jest anachroniczny? Bynajmniej – stanowi wyzwanie dla nowych generacji interpretatorów, ponieważ potencjał jego sztuki jest na szczęście niewyczerpany.

W pierwszej audycji, poświęconej twórczości niemieckiego kompozytora, zabrzmiały dzieła najwcześniejsze, m.in. Wariacje c-moll na temat marsza Dresslera, napisane przez kompozytora-nastolatka i opublikowane w 1782 roku. 

***

Tytuł audycji: Beethoven 2020 

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 22.00

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewy Strusińskiej przygody z Beethovenem

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 18:00
Na liście ważnych kompozycji w jej życiu na pierwszy miejscu jest V Symfonia Beethovena. Ale nie był to wcale utwór, przy którym bawiła się w dyrygowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beethoven odkrywany na nowo

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 13:00
W konkursie "Płyta na lato" można było zdobyć album "Beethoven, IX Symfonia d-moll" Seiji Ozawy, który powrócił do tego wielkiego dzieła 45 lat po swoim pierwszym, debiutanckim nagraniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alexandre Kantorow: trudność powinna być na usługach muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 12:00
- Skomplikowanie techniczne utworu nie powinno nigdy pojawiać się na pierwszym planie. Słuchając, nigdy nie powinno się myśleć o tym, jakie to jest trudne - mówił w Dwójce francuski pianista, który wystąpił na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń