X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koncerty instrumentalne młodego Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 09:45
Każdy wielbiciel twórczości Ludwika van Beethovena bez trudu wymieni cały jego z dziedziny koncertów instrumentalnych. Ale na dziełach opusowanych, wydanych za życia kompozytora, wcale ta dziedzina jego twórczości się nie wyczerpuje, o czym będzie można się przekonać w audycji.
Audio
  • Koncerty instrumentalne młodego Beethovena (Beethoven 2020/Dwójka)
Wykonana przez nieznanego artystę kopia portretu Beethovena pędzla Josepha Willibrorda Mhlera
Wykonana przez nieznanego artystę kopia portretu Beethovena pędzla Josepha Willibrorda MähleraFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

nehring1200.jpg
Szymon Nehring: w Beethovenie najtrudniejsza jest ekspresja

W katalogowych spisach znaleźć można także znany dzisiaj jedynie z rękopiśmiennych incypitów – Koncert obojowy F-dur, napisany po 1792 roku, a jeśli chodzi o koncerty fortepianowe – to tego dorobku wcale nie otwiera I Koncert C-dur op. 15, ale młodzieńczy Koncert fortepianowy Es-dur WoO 4. Utwór ten jest datowany na rok 1784 – mógł być napisany na intronizację nowego elektora w Bonn, Maximiliana Franza. Znany jest także fragment – pierwsza część – Koncertu skrzypcowego C-dur WoO 5 z lat 1790-92 oraz Romans cantabile e-moll czyli fragment potrójnego Koncertu – na fortepian, flet i fagot z towarzyszeniem niewielkiej orkiestry z roku 1786.

Te młodzieńcze próby Beethovena na niwie koncertu instrumentalnego wypełniły szóstą audycję z naszego cyklu.

***

Tytuł audycji: Beethoven 2020 

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wczesne dzieła Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 12:35
Jego twórczość jest ogromna – prawie 140 opusowanych dzieł i ponad 200 nieopusowanych. I chociaż tak popularna, to nie oznacza, że doskonale znana. W audycji "Beethoven 2020" pojawią się wszystkie jego arcydzieła i najpopularniejsze utwory oraz tyle, ile zdoła się zmieścić utworów mniej znanych, co nie oznacza, że mniej ciekawych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1795 - artystyczny przełom w życiu Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 11:00
Jedno wydarzenie w karierze artystycznej Beethovena wyróżnia rok 1795 szczególnie i powoduje, że okazał się on istotną cezurą w biografii młodego kompozytora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aspekt wykonawczo-interpretacyjny w twórczości Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 08:48
W audycji "Beethoven 2020" rozmawialiśmy o wczesnej twórczości Ludwiga van Beethovena, ale w połączeniu z pewną legendą i tradycją wykonawczą.
rozwiń zwiń