REKLAMA

Aspekt wykonawczo-interpretacyjny w twórczości Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 08:48
W audycji "Beethoven 2020" rozmawialiśmy o wczesnej twórczości Ludwiga van Beethovena, ale w połączeniu z pewną legendą i tradycją wykonawczą.
Audio
  • Aspekt wykonawczo-interpretacyjny w twórczości Beethovena (Beethoven 2020/Dwójka)
Ludwig van Beethoven
Ludwig van BeethovenFoto: Shutterstock/Naci Yavuz

Aspekt wykonawczo-interpretacyjny wskazuje na fakt, że twórczość Beethovena była i jest stale obecna w repertuarach: od śmierci geniusza aż do naszych czasów. W audycji znalazło się miejsce na interpretacje historyczne, bowiem w tym wydaniu programu zaprezentowana została Serenada D-dur "Trio smyczkowe" op. 8 (interpretacja z roku 1960) z udziałem legendarnego skrzypka Jascha Heifetza – to doskonały przykład muzyki rozrywkowej z końca XVIII wieku, od której Beethoven również nie stronił.

Wysłuchaliśmy również Kwintetu Es-dur na obój, fagot i trzy waltornie w interpretacji Chamber Orchestra of Europe. To znakomity przykład muzyki kameralnej Ludwiga van Beethovena na instrumenty dęte.

***

Tytuł audycji: Beethoven 2020 

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Data emisji: 3.10.2019

Godzina emisji: 22.00

am/bch

Czytaj także

Adam Rozlach: 23. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena to prawdziwe święto muzyki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 16:20
- Było to prawdziwe święto muzyki, także dla melomanów zagranicznych i radiosłuchaczy - mówi dziennikarz muzyczny Adam Rozlach. W "Muzycznej Jedynce" zdradza, Którzy festiwalowi artyści zrobili na nim największe wrażenie i dlaczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexandre Kantorow: trudność powinna być na usługach muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 12:00
- Skomplikowanie techniczne utworu nie powinno nigdy pojawiać się na pierwszym planie. Słuchając, nigdy nie powinno się myśleć o tym, jakie to jest trudne - mówił w Dwójce francuski pianista, który wystąpił na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wczesne dzieła Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 12:35
Jego twórczość jest ogromna – prawie 140 opusowanych dzieł i ponad 200 nieopusowanych. I chociaż tak popularna, to nie oznacza, że doskonale znana. W audycji "Beethoven 2020" pojawią się wszystkie jego arcydzieła i najpopularniejsze utwory oraz tyle, ile zdoła się zmieścić utworów mniej znanych, co nie oznacza, że mniej ciekawych.
rozwiń zwiń