Prof. Krzysztof Jakowicz: wciąż próbuję podążać śladami geniuszy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 12:30
- Stosunkowo mało słucham nagrań, w szczególności muzyki skrzypcowej, po to, żeby te moje wypowiedzi muzyczne płynęły z mojej wyobraźni, z tego, w jaki sposób postrzegam muzykę w tym momencie i w jaki sposób chciałbym ją przedstawiać - mówił gość audycji Cafe "Muza", ceniony skrzypek, kameralista i pedagog, który 30 września będzie obchodzić swoje 80. urodziny.
Audio
Krzysztof Jakowicz
Krzysztof JakowiczFoto: PAP

Prof. Krzysztof Jakowicz to pierwszy w Polsce skrzypek, który zarejestrował dla Polskiego Radia wszystkie sonaty i partity Johanna Sebastiana Bacha. Dokonał także wielu nagrań telewizyjnych oraz płytowych dla polskich (DUX, Polskie Nagrania) i zagranicznych (EMI, Angel, Le Chant du Monde i Riikskonsert) firm płytowych. Artysta gra na skrzypcach włoskiego lutnika Paolo Albaniego z 1698 roku.

Zaznacza, że wciąż próbuje podążać śladami tych geniuszy, z których muzyką m do czynienia na co dzień: Bacha, Vivaldiego czy Mozarta. - Chcę coraz bliżej nich być i coraz bardziej zgłębić ich ideę. No i oczywiście grać tę muzykę w sposób wciąż świeży, nowy - podkreślał skrzypek. - Od lat, jak wychodzę na estradę i gram Bacha czy cokolwiek innego, to mam głębokie przekonanie, że jest to najwspanialszy utwór, jaki kiedykolwiek został napisany. I być może to pomaga w zainteresowaniu słuchaczy - opowiadał Krzysztof Jakowicz.

Jaka jest recepta prof. Krzysztofa Jakowicza na wieczny entuzjazm? Jaka idea towarzyszy artyście? Co go mobilizuje do dalszej pracy? I czy lubi grać tango? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Krzysztof Jakowicz (skrzypek)

Data emisji: 29.09.2019

Godzina emisji: 10.00

am/pg

Czytaj także

Krzysztof Jakowicz: żyje się tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 21:50
- Rzadko wracam do wspomnień, bo mój zawód polega na tym, by planować naprzód, a nie oglądać się za siebie. Poza tym jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że nasze życie trwa "tu i teraz" - mówił Krzysztof Jakowicz. 30 września wybitny skrzypek świętować będzie 75. urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzej Mistrzowie na Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 11:00
6 stycznia zapraszamy na koncert w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza, Władysława Kłosiewicza oraz Janusza Olejniczaka.
rozwiń zwiń