Jan Jakub Bokun o Czechach: muzykalni i zaangażowani

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 12:30
- Czesi są niezwykle muzykalnym narodem i pozycja muzyki w społeczeństwie jest bardzo wysoka. Polacy, mimo że są muzykalni, niekoniecznie postrzegają to jako coś istotnego - w niedzielne przedpołudnie gościem Programu 2 Polskiego Radia był Jan Jakub Bokun, klarnecista i dyrygent. Wspólnie z Marcinem Majchrowskim artysta zabrał nas m.in. do Czech. 
Jan Jakub Bokun w audycji Cafe Muza opowie o muzyce czeskiej
Jan Jakub Bokun w audycji Cafe "Muza" opowie o muzyce czeskiejFoto: Grzegorz Śledź/PR

Posłuchaj
59:18 2021_12_05 09_59_56_PR2_Cafe_Muza.mp3 Jan Jakub Bokun o czeskim umiłowaniu muzyki (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Jan Jakub Bokun związany jest z Czechami m.in. za sprawą działalności pedagogicznej w Praskiej Akademii Muzycznej w ramach programu Erasmus. O tamtejszej młodzieży mówi, że jest niezwykle zdeterminowana, wrażliwa, otwarta i muzykalna.

Nie jest tajemnicą, że nasi południowi sąsiedzi mają upodobanie do kultury wysokiej i społecznie cenią muzykę klasyczną. To w jakimś sensie cecha narodowa. - Czesi wytworzyli "szlachetny snobizm", który polega na tym, że dobrze jest pójść do filharmonii, elegancko się ubrać, wyjść z domu - opowiadał nasz gość. - Także docenić nie tylko czeskich kompozytorów, których tam się grywa na co dzień, ale również rzadziej wykonywaną muzykę. 

Zdaniem Jana Jakuba Bokuna przekłada się to na jakość edukacji w czeskich orkiestrach. W mniejszych ośrodkach członkami zespołów są często muzycy po średnich szkołach muzycznych, które dają solidną edukację. - Naśmiewają się trochę, że uczelnia muzyczna jest dla tych, którzy nie zdołali nauczyć się grać w szkole średniej - żartował klarnecista. - Faktycznie, oni nie tylko doskonale czytają nuty, ale bardzo angażują się w to, co robią.

Bokun/Kościuszko Duo. Z zamiłowania do kameralistyki [WIDEO] >>>>

W Czechach są trzy uczelnie muzyczne: w Pradze, Brnie i Ostrawie. - Jest się tam trudno dostać - podkreślił dyrygent. - Młodzież, która to sito przechodzi, jest wyselekcjonowana.

***

Jan Jakub Bokun to klarnecista i dyrygent pochodzący z Wrocławia. Pomysłodawca i kierownik artystyczny orkiestry Inter>CAMERATA, dyrektor artystyczny festiwalu Clarimania.

Po studiach w zakresie gry na klarnecie we Wrocławiu oraz Paryżu Jan Jakub Bokun ukończył studia dyrygenckie na University of Southern California w Los Angeles. Kształcił się też jako stypendysta American Academy for Conducting w Aspen oraz brał udział w Verbier Academy w Szwajcarii.

Pracował pod kierunkiem wielu wybitnych artystów i pedagogów takich jak Guy Dangain, Larry Livingston, Mieczysław Stachura, David Zinman, Philippe Cuper, Sergiu Celibidache, Kurt Masur, Guy Deplus, Jorma Panula, Walter Boeykens, Michael Collins oraz Béla Kovács.

Laureat konkursów we Wrocławiu, Włoszakowicach, Białymstoku, Enschede i Mt. Pleasant, wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury Polskiej, stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium Rządu Francuskiego. Członek European Clarinet Society i przewodniczący polskiego oddziału International Clarinet Association.

Występował w większości krajów Europy, w USA, Chile, Argentynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Meksyku, Chinach i Japonii. Pięciokrotnie reprezentował Polskę na Światowym Kongresie Klarnecistów Clarinetfest.

Prowadził lekcje mistrzowskie w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, w Sofii, Belgradzie, Pradze, Brnie, Paryżu, Tokio, Lublanie, Meksyku, Pekinie oraz Ávili pod Madrytem.

Jako solista i dyrygent nagrał 11 albumów płytowych.

Zawodowo związany ze swoją macierzystą uczelnią - Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego, gdzie habilitował się w czerwcu 2012 roku.

[opis pochodzi z oficjalnej strony artysty]

Czytaj także

Zobacz zapowiedź

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: Jan Jakub Bokun (klarnecista i dyrygent)

Data emisji: 5.12.2021

Godzina emisji: 10.00

 

Czytaj także

Muzyczny świat Jana Jakuba Bokuna

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 15:29
Jan Jakub Bokun, klarnecista, dyrygent i pedagog Akademii Muzycznej we Wrocławiu od 17 sierpnia wybierał muzykę ze swojej domowej płytoteki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Jakub Bokun: "Domówka z Dwójką" to wspaniały pomysł

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 19:09
- Bardzo się cieszę, że dołączymy do grona artystów, który mieli okazję zagrać dla słuchaczy Dwójki. Pamiętam, gdy słuchałem jednej z pierwszych Domówek w wykonaniu Andrzeja Filończyka, pomyślałem sobie, jaki świetny pomysł, wspaniale byłoby wziąć w czymś takim udział - mówił klarnecista, który będzie współgospodarzem - obok Jakuba Kościuszki - najbliższej odsłony cyklu.
rozwiń zwiń