Paweł Romańczuk przywraca wielkość małym instrumentom [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 12:20
- Ludzie często odbierają małe instrumenty przez pryzmat tego, jak te instrumenty wyglądają. Nie można im tego zarzucać, bo taka jest widocznie natura ludzkich skojarzeń, że te pierwsze, najważniejsze bodźce dochodzą do nas za pomocą wzroku. Chodzi natomiast o porzucenie tego pierwszego skojarzenia, że to nie jest tylko i wyłącznie jakaś zabawa, nie jest to kabaret, nie jest to muzyka dla dzieci - mówił w Cafe "Muza" Paweł Romańczuk, multiinstrumentalista, aranżer i kompozytor.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Małe instrumenty - pojemne brzmienie

Paweł Romańczuk komponuje i aranżuje muzykę autorską, filmową i teatralną. Buduje własne instrumenty i mechaniczne instalacje dźwiękowe. Prowadzi warsztaty, prezentacje, wykłady i organizuje wystawy związane z instrumentami i eksperymentami dźwiękowymi. Jest założycielem grupy Małe Instrumenty, która od 2006 roku działa we Wrocławiu, popularyzując kulturę "toy music" w Polsce.

- Jest to twórczość świadomie wybierająca sobie środki do tego, żeby ta materia muzyczna nabierała brzmienia i treści. Być może problemem w postrzeganiu małych instrumentów jest też to, że mamy w Polsce niewielkie doświadczenie w tym zakresie. Trudno więc oczekiwać od ludzi, że umiejscowią tę działalność w pewnej tradycji muzycznej, której zwyczajnie w naszym kraju zabrakło w porównaniu chociażby z Europą Zachodnią - przekonywał gość Dwójki.

Paweł Romańczuk podkreślał eklektyzm kultury muzycznej związanej z małymi instrumentami. - I to zarówno jeśli chodzi o samą estetykę muzyczną, kierunki, jak i ostatecznie zachowania. W tym wszystkim chodzi nie tylko o granie muzyki, ale również o bardziej aktywną, szeroko rozumianą postawę w kulturze instrumentów muzycznych w sensie społecznym - podkreślał artysta.

Czytaj także: 

W piątek, 18 listopada Paweł Romańczuk wraz z zespołem Małe Instrumenty wystąpił na IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Obok autorskich interpretacji utworów z regionu Austro-Węgier muzycy zaprezentowali kompozycje natchnione ptasim śpiewem.

Jest tajemnicą dla naukowców i dla ludzi, bo nie ma prostej odpowiedzi i nie ma skąd jej wziąć, dlaczego ptaki śpiewają w taki, a nie w inny sposób. Wydaje mi się, że ludzie naśladowali naturę, wzorowali się na niej i w ten sposób odkrywali też pierwsze inspiracje - opowiadał niegdyś w audycji "Bita godzina" Paweł Romańczuk.


Posłuchaj
60:05 2022_11_20 09_59_56_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z Pawłem Romańczukiem, multiinstrumentalistą, aranżerem i kompozytorem (Cafe "Muza"/Dwójka) 

Paweł Romańczuk (ur.1975) - muzyk, kompozytor, od 2006 roku rozwija poszukiwania w dziedzinie nietypowych źródeł dźwięku. Jest założycielem wrocławskiej grupy Małe Instrumenty, w ramach której realizuje własne potrzeby artystyczne. Jest autorem muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Buduje własne instrumenty, konstrukcje grające, tworzy instalacje dźwiękowe. W 2010 roku opublikował pierwsze opracowanie historii toy piano. W 2013 napisał podręcznik "Domowe eksperymenty z instrumentami muzycznymi" wydany wraz z albumem Małych Instrumentów "Samoróbka", poświęcony edukacji w zakresie własnoręcznego budowania eksperymentalnych instrumentów muzycznych.

Prowadzi warsztaty, prezentacje, wykłady i wystawy związane z instrumentami i eksperymentami dźwiękowymi.

[źródło: industrialart.eu]  

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Paweł Romańczuk (multiinstrumentalista, aranżer i kompozytor, założyciel grupy Małe Instrumenty)

Data emisji: 20.11.2022

Godzina emisji: 10.00

pg/kor


Czytaj także

Wątki ludowe w twórczości romantycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 17:00
Tym razem spotkanie z twórczością polskiego romantyzmu dotyczyło wątków ludowych obecnych w twórczości zarówno literackiej, jak i muzycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Improwizacja w muzyce i literaturze

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 17:00
Podczas tego wydania audycji rozmawialiśmy o tym, jaką rolę w tworzeniu XIX-wiecznych dzieł - zarówno utworów muzycznych, jak i wierszy czy poematów - miało tworzenie pod wpływem chwilowego uniesienia. W tym kontekście przywołaliśmy postać poetki i powieściopisarki Jadwigi Łuszczewskiej.
rozwiń zwiń