Wątki ludowe w twórczości romantycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 17:00
Tym razem spotkanie z twórczością polskiego romantyzmu dotyczyło wątków ludowych obecnych w twórczości zarówno literackiej, jak i muzycznej.
W każdą niedzielę w audycji Lato polskiego romantyzmu łączymy literaturę i muzykę
W każdą niedzielę w audycji "Lato polskiego romantyzmu" łączymy literaturę i muzykęFoto: Simon Bratt/Shutterstock

W audycji słuchaliśmy wierszy "lirnika mazowieckiego" – Teofila Lenartowicza, poety i rzeźbiarza, który urodził się dokładnie 200 lat temu (27.02.1822) w Warszawie. Dziecięce lata spędzał w miasteczkach i wsiach Mazowsza, z własnego doświadczenia czerpiąc inspirację "ludowym". Gdy powrócił do Warszawy, po skończeniu szkoły związał się z warszawską cyganerią, a także między innymi z poetą i folklorystą Romanem Zmorskim oraz kompozytorem i wiolonczelistą Ignacym Komorowskim. Brał udział w wyprawach po wsiach mazowieckich w towarzystwie Oskara Kolberga.

W muzyce sięgnęliśmy natomiast przede wszystkim do formy mazurkowej, która jako kwintesencja narodowego idiomu w twórczości Fryderyka Chopina zyskała kształt nieprześcigniony, ale w której wypowiadali się także inni twórcy XIX wieku – poprzednicy i następcy twórcy Wielkiej fantazji na tematy polskie.


Posłuchaj
59:34 2022_07_24 16_00_27_PR2_Lato_Polskiego_Romantyzmu.mp3 Wątki ludowe w twórczości romantycznej (Lato polskiego romantyzmu) 

***

200 lat temu, w 1822 roku, w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Jest to umowny początek polskiego romantyzmu. Z tej okazji tegoroczne lato upłynie nam pod hasłem romantyzmu polskiego.

W każdą niedzielę w audycji "Lato polskiego romantyzmu" w godz. 16.00-17.00 połączymy literaturę i muzykę. Posłuchamy i poczytamy wielkich twórców, przypomnimy też tych mniej znanych.

***

Tytuł audycji: Lato polskiego romantyzmu

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 24.07.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

"Jacek Malczewski romantyczny". Z wizytą w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 12:17
W Muzeum Narodowym w Krakowie oglądać można wystawę "Jacek Malczewski romantyczny". W "Rozmowach po zmroku" wybraliśmy się na spacer po niej w towarzystwie Urszuli Kozakowskiej-Zauchy, kurator ekspozycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Juliusz Słowacki w czasie zaborów był bardzo cenzurowany"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 18:00
- Najwięcej edycji utworów Słowackiego ukazało się w największych centrach wydawniczych, we Lwowie i Warszawie. Za granicą przede wszystkim wydawano je w Paryżu i Lipsku - mówiła na antenie Dwójki dr Małgorzata Rowicka, badaczka historii ruchu wydawniczego.
rozwiń zwiń