REKLAMA

Jadwiga Rappé: bałam się kariery muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 12:40
- Z Krzysiem Lipką siedzieliśmy w oślej ławce w Warszawie na Bednarskiej, ponieważ on był z Łodzi, z głębokiej prowincji, a ja z Białegostoku, z głębokiej prowincji. Z góry było wiadomo, że jesteśmy beznadziejni. Do końca pierwszych zajęć - gościem Cafe "Muzy" była Jadwiga Rappé, wybitna śpiewaczka uhonorowana w tym roku Złotym Fryderykiem.
Jadwiga Rapp
Jadwiga RappéFoto: Darek Golik/Forum

Posłuchaj
88:20 2021_07_04 10_00_38_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa z Jadwigą Rappé uhonorowaną Złotym Fryderykiem (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

  

Jadwiga Rappe 1200.jpg
"Debiut w Deutsche Oper otworzył przede mną wiele drzwi"

Jadwiga Rappé jest jedną z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, wyróżnioną w 1982 roku nagrodą Polskiego Radia, przyznaną z inicjatywy Jana Webera.

To artystka występująca w repertuarze operowym i oratoryjno-kantatowym, obejmującym okres od muzyki baroku do współczesnej (m.in. utwory Josepha Haydna, Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka i Ludwiga van Beethovena). Śpiewaczka brała udział w wielu polskich i zagranicznych festiwalach, m.in. Salzburger Festspiele, Maggio Musicale Fiorentino, Warszawskie Spotkania Muzyczne, "Wratislavia Cantans" i "Warszawska Jesień".

Czytaj także:


W ubiegłym roku Jadwiga Rappé obchodziła jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Jej kariera obejmuje tysiące recitali, koncertów symfonicznych i przedstawień operowych w najsłynniejszych salach świata, ponad pół setki płyt z najrozmaitszym repertuarem i współpracę z wieloma artystami: kompozytorami, solistami i dyrygentami.


1200x660_Kryger_Rappe_Rutkowski_2.jpg
Rappé, Kryger, Rutkowski w hołdzie Żeleńskiemu [WIDEO]

Zbyt wrażliwa, by śpiewać

Jadwiga była wyjątkowo wrażliwym dzieckiem, co spędzało sen z powiek jej bliskim. I chociaż jako dziewczynka była także niezwykle rozśpiewana, muzyczna przyszłość wydawała się niemożliwa. - Jestem strasznie wrażliwym człowiekiem - nie kryła śpiewaczka. - Moja matka, która zmarła wcześnie, z przerażeniem patrzyła na moją wrażliwość i uważała, że mogę być bardzo dobrym teoretykiem muzyki, natomiast nigdy nie wyobrażała sobie, i nie dożyła tego czasu, że mogę być wykonawczynią publiczną muzyki, a już śpiewaczką, to na pewno.

Blisko pół wieku w muzyce

Laureatka Złotego Fryderyka 2021, choć ma za sobą 40 lat kariery wokalnej, wcale nie zamierza wycofywać się z życia scenicznego. Jak odebrała wyróżnienie przyznawane za całokształt osiągnięć artystycznych? - To był pyszny deser po zamknięciu pandemii i moim 40-leciu, które miało być obchodzone dość hucznie - przyznała śpiewaczka. - Tak naprawdę, ponad 46 lat już działam w dziedzinie muzyki - zaznaczyła. - To było bardzo znaczące pocieszenie, tym bardziej, że przyznane przez kolegów, przez muzyków.

W jej repertuarze znakomite miejsce zajmują polskie pieśni: Moniuszki, Żeleńskiego, Szymanowskiego, Karłowicza, Góreckiego. Przeszło 20 nagranych płyt w dyskografii Jadwigi Rappé to muzyka polska. - Pieśni to jest poszukiwanie, uleganie fascynacjom innych - podkreśliła artystka. - Żeleński kusił mnie od lat ze względu na lekturę wspaniałej książki z serii "Pary i niezwykłe przyjaźnie" Barbary Winkiel. Opisuje ona dom Żeleńskich i postać Wandy Żeleńskiej, również jej związki z Narcyzą Żmichowską i związki Żeleńskiego z moją rodziną lwowską.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

ProwadziłAndrzej Sułek

Gość: Jadwiga Rappé (śpiewaczka)

Data emisji: 4.07.2021

Godzina emisji: 10.00


Czytaj także

Muzyczne pasje Jadwigi Rappé

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 10:00
W audycji zaprosiliśmy na spotkanie z wybitną polską śpiewaczką i jej autorskimi wyborami muzycznymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rappé, Kryger, Rutkowski w hołdzie Żeleńskiemu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 09:31
W sobotę 23 stycznia minęła 100. rocznica śmierci Władysława Żeleńskiego. Tego dnia pieśni wybitnego kompozytora, nazywanego następcą Stanisława Moniuszki, w "Domówce z Dwójką" wykonały śpiewaczki Jadwiga Rappé (alt) i Urszula Kryger (mezzosopran) oraz pianista Mariusz Rutkowski.
rozwiń zwiń