Olga Tokarczuk: jestem teraz jedną nogą za granicą (archiwalny wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 13:00
Polska pisarka oraz Austriak Peter Handke zostali uhonorowani przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk w dziedzinie literatury. Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką nagraną podczas ubiegłorocznego Festiwalu "Stolica języka polskiego" w Szczebrzeszynie.
Audio
  • Olga Tokarczuk o nagrodzie Bookera i książkach dla dzieci (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR

PAP Olga Tokarczuk 1200.jpg
Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla za rok 2018

Z Olgą Tokarczuk rozmawialiśmy podczas ubiegłorocznego Festiwalu "Stolica języka polskiego" w Szczebrzeszynie. Był to pierwszy jej wywiad dla Programu 2 po otrzymaniu przez nią Międzynarodowej Nagrody Bookera. - Po tym wydarzeniu zaczęło się duże zainteresowanie wydawców moimi innymi książkami. Ruszyła machina wznawiania ich wydań, tłumaczeń. Jestem więc teraz jedną nogą za granicą – mówiła wybitna pisarka.

Olgę Tokarczuk zapytaliśmy m.in. o to, jak na pisarza wpływa medialny szum związany z międzynarodowymi sukcesami literackimi. - Gdy "Bieguni" zostali nagrodzeni, zainteresowanie tą książką bardzo wzrosło.Wtedy uzmysłowiłam sobie, że rynek książki żyje bardzo szybko, bo dorastają kolejne pokolenia czytelników - stwierdziła.


Olga Tokarczuk 1200.jpg
"Faworyt był inny, ale Olga Tokarczuk zasłużyła na tę nagrodę"

- Książka, która została wydana 10 lat temu jest teraz czytana przez zupełnie innych, młodych ludzi. To okazało się dla mnie bardzo ważne - dodała pisarka.

Olga Tokarczuk spotkała się z czytelnikami w Szczebrzeszynie podczas promocji książki "Zgubiona dusza". Czy pisanie dla dzieci to szczególne wyzwanie dla tzw. pisarza dla dorosłych? Do jakich pytań powinna prowokować literatura? Czy pisarka stawia przed nią jakieś zadania? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Olga Tokarczuk (pisarka, laureatka Nagrody Nobla i Międzynarodowej Nagrody Bookera)

Data emisji: 10.08.2018

Godzina emisji: 17.30

mko/pg

Czytaj także

Jak przełożyć opowiadanie Olgi Tokarczuk na obrazki?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 18:00
- Moja praca to raczej przekład opowieści z jednego języka na drugi - mówił Dominik Szcześniak, autor scenariusza komiksu na podstawie opowiadania "Profesor Andrews w Warszawie" z tomu "Gra na wielu bębenkach" Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowiadania bizarne", czyli co sądzić o nowej Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 14:59
Jedną z książek, którą zrecenzowaliśmy w "Czytelni", był najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń