"Cyrulik sewilski" Rossiniego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 23:00
W audycji wysłuchaliśmy słynnej opery buffa Gioacchina Rossiniego w dwóch aktach w wersji wystawionej 28 września ubiegłego roku w Wiedniu.
Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego to jedna z najsłynniejszych i najczęściej wystawianych oper tego włoskiego kompozytora
"Cyrulik sewilski" Gioacchino Rossiniego to jedna z najsłynniejszych i najczęściej wystawianych oper tego włoskiego kompozytoraFoto: Polona

Premiera "Cyrulika sewilskiego" Rossiniego odbyła się 20 lutego 1816 roku w Rzymie i - jak wieść niesie - omal nie potępiono na niej włoskiego kompozytora. Przedstawienie zakończyło się całkowitym niepowodzeniem, wśród krzyków i gwizdów niezadowolonej publiczności. Jednak już na drugim przedstawieniu ogłoszono go… geniuszem.

Libretto przygotował Cesare Sterbini, który zaproponował przerobienie tekstu wykorzystanego w "Cyruliku" Giovanniego Paisiella (premiera w 1782 roku w Sankt Petersburgu). Rossini poprosił nawet sędziwego kompozytora o zgodę i natychmiast ją otrzymał. Co ciekawe tytuł – "Cyrulik sewilski" - przyjął się dopiero po śmierci Paisiella, który zmarł 5 czerwca 1816 roku, dokładnie zaś od wystawienia w Bolonii, w sierpniu tego samego roku.

***

Program:

Gioachino Rossini Il barbiere di Siviglia – opera w dwóch aktach 

wyk. Juan Diego Flórez – tenor (Hrabia Almaviva), Vasilisa Berzhanskaya – mezzosopran (Rozyna), Etienne Dupuis – baryton (Figaro), Paolo Bordogna – bas (Doktor Bartolo), Ildar Abdrazakov – bas (Don Basilio), Ruth Brauer-Kvam (Ambrogio, służący Doktora Bartolo), Stefan Astakhov – baryton (Fiorello), Aurora Marthens – sopran (Berta), Alejandro Pizarro-Enríquez – baryton (Oficer), Chór Wiedeńskiej Opery Państwowej, Orkiestra Wiedeńskiej Opery Państwowej, dyr. Michele Mariotti

(Wiedeń, 28.09.2021)

***

Tytuł audycji: Opera pod gwiazdami

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 15.01.2022

Godzina emisji: 20.00


Czytaj także

Miniserial o Gioacchino Rossinim

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 11:00
Dwa kolejne spotkania z Waldemarem Malickim poświęcone zostały postaci Gioacchino Rossiniego i jego pozaoperowej twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gioacchino Rossini i muzyka "nielegalna"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 11:37
Przed nami drugie - i ostatnie już - spotkanie ze znamienitym twórcą oper. Gioacchino Rossini, włoski kompozytor, napisał ich aż trzydzieści dziewięć.
rozwiń zwiń