120:06 2021_12_04 10_00_01_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Gioacchino Rossini i utwory nielegalne (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)
Przez ostatnie czterdzieści lat życia Rossini zarzucił komponowanie... ale nie do końca. Spod jego pióra zaczęły bowiem wychodzić utwory "nielegalne". Takie, które właściwie nie powinny powstać.
ZOBACZ WIDEO
[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]
***
Gioacchino Rossini to włoski kompozytor operowy, urodził się 29 lutego 1792 r. Wśród jego kluczowych dzieł znajdują się: Cyrulik Sewilski czy Wilhelm Tell.
Muzyka w domu Rossinich była codziennością dzięki matce śpiewaczce i ojcu trębaczowi. Edukację muzyczną rozpoczął bardzo wcześnie, uczył się śpiewu, gry na wiolonczeli i waltorni. Jako piętnastolatek rozpoczął naukę w bolońskim liceum muzycznym, gdzie uczył się zasad kompozycji. Ponadto badał strukturę dzieł muzycznych swoich ulubionych twórców m.in. Haydna i Mozarta.
Jako osiemnastolatek porzucił szkołę, gdy tylko nadarzyła się okazja wystawienia w Mediolanie pierwszej opery. W następnych latach z sukcesami komponował opery dla włoskich teatrów. W 1813 roku po dwóch z nich, Taknred i Włoszka w Algierze, Gioacchino zyskał stały kontrakt w weneckiej operze, zobowiązujący go do pisania dwóch oper rocznie.
Dziesięć lat później kompozytor wyruszył w podróż po Europie przez Londyn do Paryża, ówczesnego centrum światowej opery. Już po roku został dyrektorem Théatre Italien w Paryżu, a po zakończeniu kontraktu także królewskim kompozytorem i głównym inspektorem nauki śpiewu.
Zobacz zapowiedź audycji:
[Facebook Programu 2 Polskiego Radia]
Posłuchaj pierwszej części "Miniserialu o Gioacchino Rossinim" >>>
***
Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show
Prowadził: Waldemar Malicki
Data emisji: 4.11.2021
Godzina emisji: 10.00