Gioacchino Rossini i muzyka "nielegalna"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 11:37
Przed nami drugie - i ostatnie już - spotkanie ze znamienitym twórcą oper. Gioacchino Rossini, włoski kompozytor, napisał ich aż trzydzieści dziewięć.
Gioacchino Rossini pisał także utwory nielegalne
Gioacchino Rossini pisał także utwory "nielegalne"Foto: POLONA.PL

Posłuchaj
120:06 2021_12_04 10_00_01_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Gioacchino Rossini i utwory nielegalne (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

Przez ostatnie czterdzieści lat życia Rossini zarzucił komponowanie... ale nie do końca. Spod jego pióra zaczęły bowiem wychodzić utwory "nielegalne". Takie, które właściwie nie powinny powstać.

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

***

Gioacchino Rossini to włoski kompozytor operowy, urodził się 29 lutego 1792 r. Wśród jego kluczowych dzieł znajdują się: Cyrulik Sewilski czy Wilhelm Tell.

Muzyka w domu Rossinich była codziennością dzięki matce śpiewaczce i ojcu trębaczowi. Edukację muzyczną rozpoczął bardzo wcześnie, uczył się śpiewu, gry na wiolonczeli i waltorni. Jako piętnastolatek rozpoczął naukę w bolońskim liceum muzycznym, gdzie uczył się zasad kompozycji. Ponadto badał strukturę dzieł muzycznych swoich ulubionych twórców m.in. Haydna i Mozarta.

Jako osiemnastolatek porzucił szkołę, gdy tylko nadarzyła się okazja wystawienia w Mediolanie pierwszej opery. W następnych latach z sukcesami komponował opery dla włoskich teatrów. W 1813 roku po dwóch z nich, Taknred i Włoszka w Algierze, Gioacchino zyskał stały kontrakt w weneckiej operze, zobowiązujący go do pisania dwóch oper rocznie.

Dziesięć lat później kompozytor wyruszył w podróż po Europie przez Londyn do Paryża, ówczesnego centrum światowej opery. Już po roku został dyrektorem Théatre Italien w Paryżu, a po zakończeniu kontraktu także królewskim kompozytorem i głównym inspektorem nauki śpiewu.

Zobacz zapowiedź audycji:

[Facebook Programu 2 Polskiego Radia]

Posłuchaj pierwszej części "Miniserialu o Gioacchino Rossinim" >>>

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 4.11.2021

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Wojciech Michniewski: ta wersja Rossiniego jest niesamowita

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 21:50
- Jak słucham tego w wersji orkiestrowej, mam wrażenie, jakbym dotykał muzyki przez jakieś grube rękawice. Ale kiedy pojawiają się dwa fortepiany, to jakbym dotykał gołymi rękami, wprost nerwami – opisywał swoje muzyczne doznania Wojciech Michniewski, przywołując "Małą mszę uroczystą" Rossiniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjaciele i rywale

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 16:06
W audycji rozmawialiśmy o przyjaźni i rywalizacji w operach Gioacchino Rossiniego ("Amici e Rivali", Michael Spyres i Lawrence Brownlee), fortepianowych lendlerach i menuetach Franciszka Schuberta (Daniel Lebhardt) oraz idealnych nagraniach "Simona Boccanegry" Giuseppe Verdiego ("Złota setka" Piotra Kamińskiego).
rozwiń zwiń