"Lucia di Lammermoor", czyli "Romeo i Julia" po szkocku

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 23:00
Dwoje młodych, zakochanych ludzi i skłócone rodziny, które stają na drodze do ich szczęścia. Ten dobrze znany z "Romea i Julii" motyw powtarza opera "Lucia di Lammermoor" oparta na powieści Waltera Scotta. W tym wydaniu audycji wysłuchaliśmy nowojorskiej wersji tego dzieła.
Metropolitan Opera House w Nowym Jorku
Metropolitan Opera House w Nowym JorkuFoto: Shutterstock/Eileen_10

Program:

Gaetano Donizetti Lucia di Lammermoor (Łucja z Lamermooru) - opera tragiczna w trzech aktach

Wyk.: Nadine Sierra – sopran (Lucia), Javier Camarena – tenor (Sir Edgardo di Ravenswood), Artur Ruciński – baryton (Lord Enrico Ashton), Matthew Rose – bas (Raimondo Bidebent), Alok Kumar – tenor (Normanno), Deborah Nansteel – mezzosopran (Alisa), Eric Ferring – tenor (Lord Arturo Bucklaw), Metropolitan Opera Chorus, Metropolitan Opera Orchestra, dyr. Riccardo Frizza

(Nowy Jork, 21.05.2022)

***

Akcja opery Lucia di Lammermoor rozgrywa się w Szkocji pod koniec XVI w. Libretto autorstwa Salvatora Cammarano oparte jest na powieści Waltera Scotta Narzeczona z Lammermoor. Głównymi bohaterami opowieści są zakochani w sobie Łucja i Edgar, którzy zaręczają się mimo waśni dzielących ich rodziny. Brat dziewczyny podstępem doprowadza ją do ślubu z lordem Arturem Bucklawem, a Edgar - na wieść o tym - oskarża narzeczoną o zdradę i zrywa z nią. Łucja w obłędzie zabija swojego męża, a potem sama umiera. Na wieść o jej śmierci Edgar popełnia samobójstwo.

Od swej premiery w 1835 roku opera Łucja z Lammermoor Donizettiego nieustannie święci triumfy na wszystkich scenach świata. - Napisana z myślą o ówczesnym zespole znakomitych solistów Opery w Neapolu, stanowi po dziś dzień wyjątkowe wyzwanie dla wykonawczyni koloraturowej roli tytułowej - partii najeżonej trudnościami, w najwyższym stopniu popisowej, pełnej blasku i prawdziwej emocjonalnie - tak o operze tej mówi dziennikarz Dwójki Andrzej Sułek.

***

Tytuł audycji: Opera pod gwiazdami

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 28.05.2022

Godzina emisji: 20.00

Czytaj także

Stanisław Kuflyuk i "Straszny dwór" w wersji międzynarodowej [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 12:00
- Kiedy przyjeżdżają realizatorzy z zagranicy wystawiać coś polskiego, są w to tak angażowani, że jest to godne podziwu. Są wspaniale przygotowani, znają tekst, muzykę, historię. Natomiast jest zawsze kwestia czegoś takiego, jak tradycja wykonawcza, reżyserska, muzyczna, i tutaj zaczynają się schody, ale są one bardzo przyjemne - mówił w Cafe "Muza" śpiewak operowy Stanisław Kuflyuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

#DCz 613. Teresa Berganza Vargas - oszałamiająca kariera oparta na kilku rolach

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 16:00
- Budowała swoją karierę na kilku rolach i sama uważała, że ten ograniczony dobór repertuaru wynika z jej głosu. Była ewidentnie perfekcjonistką - mówił o mezzosopranistce Teresie Berganzie Vargas gość audycji "Duża Czarna" Wojciech Barcikowski.
rozwiń zwiń