Mackie Majcher i jego historia - od opery do popu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 12:00
Tematem "Kalamburów z partytury" była piosenka "Mackie Majcher/Mack the Knife", jej historia i przeróżne opracowania.
Popularny na całym świecie trębacz i wokalista jazzowy Louis Armstrong, legenda amerykańskiego jazzu
Popularny na całym świecie trębacz i wokalista jazzowy Louis Armstrong, legenda amerykańskiego jazzuFoto: Library of Congress Prints and Photographs Division

Mack the Knife (Mackie Majcher, Mackie Nożownik) to postać fikcyjna, bohater "Opery za trzy grosze" z librettem Bertolta Brechta i muzyką Kurta Weilla. Piosenka pojawiła się w tej operze w roku 1928. Utwór z czasem stał się standardem muzyki pop.

Piosenkę w Stanach Zjednoczonych spopularyzował Louis Armstrong swoim wykonaniem z 1954 roku. Śpiewał ją też Frank Sinatra (1959) oraz Bing Crosby, który umieścił ją na swoim albumie "Bing with a Beat" z 1957 roku. W 1960 roku na koncercie w Berlinie Ella Fitzgerald zapomniała słów po pierwszej zwrotce i dalej improwizowała, co przyniosło jej nagrodę Grammy. W 1968 na koncercie w Sztokholmie piosenkę śpiewali The Doors, w 1985 - Sting, w 1995 - Nick Cave, a w 2001 roku - Robbie Williams.

W Polsce piosenka doczekała się kilku interpretacji. Wykonywali ją m.in.: Dariusz Kowalski, Jan Kobuszewski, Elżbieta Wojnowska, Roman Wilhelmi, Janusz Radek oraz Wiesław Gołas.

Znanym tłumaczeniem (obok tego na potrzeby inscenizacji dramatu Brechta, którego dokonał Władysław Broniewski) jest przekład autorstwa Romana Kołakowskiego, który spopularyzował Kazik Staszewski, wykonując na płycie "Melodie Kurta Weilla i coś ponadto" (2001).

***

Prowadzący audycję Krzysztof Herdzin to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista, doktor sztuk muzycznych - ukończył Akademię Muzyczną w klasie fortepianu K. Popowej-Zydroń (dyplom 1993). Jako jeden z bardzo nielicznych z sukcesem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, filmowej, a także pop. Niewielu artystów w Polsce może poszczycić się tak imponującym dorobkiem.

Posłuchaj
118:56 2023_02_11 10_00_01_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Mackie Majcher i jego historia (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 11.02.2023

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Podsumowania. Jacy byliśmy dla siebie?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 12:00
"Kalambury z partytury" w ostatnim dniu roku poświęcone były podsumowaniom. Ale dość szczególnym, bowiem Krzysztof Herdzin skupił się na tym, jacy byliśmy dla siebie. A wszystkie zadane pytania i próby znalezienia na nie odpowiedzi jak zwykle otulone były w nieoczywistą muzykę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz znad przeciwnej strony Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 15:00
Tym razem w "Kalamburach z partytury" zabrzmiał "Nordic Tone", czyli jazz skandynawski. Krzysztof Herdzin zaprezentował ciekawe wokalistki z Norwegii, Finlandii, Szwecji i Danii.
rozwiń zwiń