Jazz po szwedzku (i nie tylko)

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 15:30
W audycji "Czas na Jazz" słuchaliśmy, jak jazzmani i improwizatorzy wykorzystywali inspiracje skandynawską muzyką tradycyjną.
Audio
Jan Garbarek
Jan GarbarekFoto: materiały promocyjne

W początkach lat 60. europejski jazz rozpoczął żmudny proces emancypacji. Wpatrzeni dotąd w poczynania swoich amerykańskich mistrzów muzycy z Europy zaczęli odkrywać własny język, tradycje i tożsamość. Jednymi z pierwszych, jakim udało się uwolnić od amerykańskiego bagażu, byli Skandynawowie.

W 1964 roku pianista Jan Johansson wydał album Jazz på svenska (Jazz po szwedzku), na którym interpretował szwedzkie pieśni ludowe. Nagranie to do dziś jest jednym z najlepiej sprzedających się albumów w historii szwedzkiego jazzu. Od tej kanonicznej płyty eksperymenty z tradycyjnym materiałem stały się w krajach skandynawskich bardzo częste, a lokalna scena zyskała status jednej najmocniejszych i najoryginalniejszych w Europie.

Niestety, poza folkowymi piosenkami z albumów Jana Garbarka czy Bobo Stensona wydawanych przez ECM, wiele z tych dokonań nie jest powszechnie znanych. Tym bardziej zapraszamy na środowe wydanie cyklu "Czas na Jazz", gdzie posłuchamy, jak jazzmani i improwizatorzy wykorzystywali inspiracje skandynawską muzyką tradycyjną. Oprócz Johanssona i Garbarka zagrają min. Raymond Strid i Roland Keijser, Christoph Lauer oraz Arne Domnérus.

Zapraszają Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Adres audycji: jamsession@polskieradio.pl

20 lutego (środa) godz. 22.30

Zobacz więcej na temat: Jazz
Czytaj także

Jazz i Orkiestra Michała Wróblewskiego - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2013 16:53
Najnowszy projekt młodego pianisty, czyli godzinna kompozycja na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko Miles Davis uwielbiał Michaela Jacksona

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 15:22
Dwójkowi tropiciele intrygujących muzycznych związków tym razem zaprezentowali nagrania improwizatorów, którzy nie oparli się czarowi przebojów Króla Popu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gorzkie słowa Zbigniewa Namysłowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 12:00
Ojciec "polskiej szkoły jazzu" zapraszał w "Poranku Dwójki" na "Jazz Odnowa Festiwal". W audycji nie zabrakło refleksji na temat trudnej sytuacji współczesnych muzyków.
rozwiń zwiń