"Poezja i wyjątkowe czasy". Leszek Długosz poleca biografię Wierzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 17:46
- Wreszcie Kazimierz Wierzyński wraca w całej okazałości - opowiadał w Dwójce Leszek Długosz o książce Wojciecha Wencla "Wierzyński. Sens ponad klęską. Biografia poety".
Audio
  • Leszek Długosz o książce Wojciecha Wencla "Wierzyński. Sens ponad klęską. Biografia poety" (Literackie witaminy/Dwójka)
Leszek Długosz
Leszek Długosz Foto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

kazimierz wierzyński.jpg
Wspomnienia Kazimierza Wierzyńskiego. Posłuchaj >>>

Co istotne, jak podkreślał Leszek Długosz, tę monograficzną opowieść o wybitnym poecie napisał inny poeta. - To lektura nie tylko o życiu i twórczości Wierzyńskiego, ale i o jego wyjątkowych czasach - zwracał uwagę gość Dwójki na wielowymiarowość książki Wojciecha Wencla, który przedstawia swój temat "sposobami poetyckimi, a jednocześnie bardzo przystępnymi".

Słynny skamandryta, mówił Leszek Długosz, był "poetą swoich czasów, ale i sprawy polskiej". - Historia bardzo wpływała na jego decyzje, także literackie. Niestety po wojnie był pomijany, krzywdzony. Dopiero teraz dochodzi naprawdę do głosu jego postawa, twórczość, jego wybitność - opowiadał gość Dwójki. Przytoczył również anegdotę związaną z jego akademicką nauczycielką, prof. Marią Dłuską, która uważała Wierzyńskiego za najwybitniejszego polskiego poetę XX wieku i która… była w tym poecie zakochana.

Tomasz Różycki: czytanie tej książki okazało się uzależnieniem >>>

Leszek Długosz to poeta, kompozytor, pianista. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 1964-1966 studiował na Wydziale Aktorskim w PWST w Krakowie. W 1964 r. związał się z kabaretem literackim "Piwnica pod Baranami". Od 1978 r. występuje samodzielnie. Z własnymi recitalami występował w wielu miastach Polski, większości państw europejskich oraz w USA i Kanadzie, a także na Syberii.

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Leszek Długosz

Data emisji: 5.06.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Monika Milewska: zakochałam się w archiwaliach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 20:08
- Archiwum wydaje nam się miejscem, w którym zalega kurz i nie dzieje się nic ciekawego, ale jeżeli ten kurz strząśniemy, to czujemy, że pod tymi kartami pulsuje życie - opowiadała w audycji "Literackie witaminy" Monika Milewska, historyk, dramaturg, poetka, eseistka i tłumaczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Siwczyk: żegluję po "Morzach Bałtyckich" Tranströmera

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 16:27
- Mam wrażenie, że czytając Tranströmera jestem zaproszony do rodzinnego stołu, gdzie intymnie rozmawia się o tajemnicach prywatnego życia, a jednocześnie można przez te wiersze powiedzieć coś ogólnego o świecie - opowiadał w audycji "Literackie witaminy" poeta Krzysztof Siwczyk.
rozwiń zwiń