Bronisław Maj: zanurzyłem się w poezję Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 18:46
- Dla mojego pokolenia Wojaczek był niesłychanie istotny, może najważniejszy. Najbardziej emocjonalnie odbierany, przemawiający do naszych serc i dusz. Teraz przygotowywałem wybór jego wierszy, a więc zanurzyłem się na nowo w tej poezji, którą znam od jej początków i która towarzyszyła mi od zawsze - mówił w Dwójce poeta i eseista.
Bronisław Maj
Bronisław MajFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Posłuchaj
10:15 Witaminy 28.07.2020.mp3 Bronisław Maj o poezji Rafała Wojaczka (Literackie witaminy/Dwójka)

Bronisław Maj podkreślił, że powinniśmy czytać dla samej radości czytania, chociaż uczucie to nie musi być "tożsame z beztroską i czymś godnym polecenia". - Ale ta głębsza radość zawsze czytaniu towarzyszy, inaczej nie warto czytać. Jeżeli tego nie czujemy, należy odłożyć tę lekturę - mówił gość "Literackich witamin".

Poeta i eseista wyznał, że jedną z lektur, które w ostatnim czasie sprawiły mu radość, są wiersze Rafała Wojaczka. – Jego debiut w 1965 roku był od razu głośny. Od razu czuło się, że to wielki poeta, mający do powiedzenia coś nowego i wstrząsającego. Ten krótki czas, bo Wojaczek umiera z własnej woli, to czas niesamowicie intensywnej i dojmującej jego obecności. Ale śmierć jest wpisana w jego poezję od samego początku.

Czytaj też:

- Miałem to szczęście, że trzymałem w dłoni rękopisy Rafała Wojaczka. To jest niezwykłe, ponieważ jego wiersze mają po kilkadziesiąt wersji, na przykład genialny wiersz "Błyskawica", otwierający "Nieskończoną krucjatę" ma ponad czterdzieści wersji. To była niesamowita praca nad wierszem. To nie jest poezja będąca dziwacznym samorodkiem, ale - jak mało która - zanurzona z jednej strony w polskiej tradycji romantycznej, a z drugiej - w modernistycznej tradycji, której znakami są nazwiska Rimbaud'a i Baudelaire'a.

Bronisław Maj urodził się w 1953 roku, jest autorem siedmiu tomików wierszy, które zapewniły mu prestiżowe nagrody literackie, miano jednego z najlepszych poetów swego pokolenia oraz miejsce w wielu antologiach poezji współczesnej. Jest autorem książki o Tadeuszu Gajcym, zajmuje się również pisaniem felietonów, przez wiele lat redagował kwartalnik literacki "Na Głos". Prowadzi także zajęcia w Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Szkole Twórczego Pisania. Mieszka w Krakowie.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Bronisław Maj

Data emisji: 28.07.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Michał Rusinek: Szymborska ofiarą namiętności do kiczu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 18:00
- Większość znajomych, wiedząc o tej słabości, dawała jej w prezencie kiczowate przedmioty - wspominał Michał Rusinek, którego książką "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej" właśnie się ukazała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stary poeta mówi. Jarosław Iwaszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 11:00
- Iwaszkiewicz późny przeżywa jakiś wzlot, natomiast "Urania" jest powiewem ostateczności, czymś niezwykłym - mówił Radosław Romaniuk o ostatnim wierszu Iwaszkiewicza, otwierającym wydany po śmierci poety tom "Muzyka wieczorem".
rozwiń zwiń