Agnieszka Wolny-Hamkało: "Biały szum" można czytać do końca życia

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 21:55
- To jest autor, który buduje swoje książki jak szklarnie i w tych szklarniach zdania rosną. Można wyjąć pojedyncze zdanie i się nim zachwycać - mówiła o prozie Dona DeLillo Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka, krytyczka literacka, pisarka i publicystka.
Agnieszka Wolny-Hamkało
Agnieszka Wolny-HamkałoFoto: archiwum prywatne

Posłuchaj
08:58 [ PR2]PR2 (mp3) 4 sierpień 2020 16_45_21.mp3 Agnieszkę Wolny-Hamkało poleca literaturę (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Don DeLillo uważany za klasyka postmodernizmu amerykańskiego, zdaniem Agnieszki Wolny-Hamkało, to ukochany prozaik wszystkich poetów i w ogóle intelektualistów w świecie.  - Ta książka po raz pierwszy wyłapała jakąś dziwną ponurość świata konsumpcji - zaznaczyła poetka.

- "Biały szum" jest właściwie groteską, opowieścią o mężczyźnie, który założył katedrę naukową zajmującą się Hitlerem. On i jego dobrze wykształcona, mieszczańska rodzina prowadzą dobre życie - opowiadała pisarka. - Pewnego dnia zauważa, że coś dziwnego dzieje się z jego żoną. Staje się nieobecna. Zaczyna ją śledzić i znajduje dziwne tabletki na lęk przed śmiercią.

Czytaj także:

Magdalena Heydel: polecam książki, które dają wolność

Prof. Sławek: "Pamiętniki Hadriana" okazały się jak plaster na rany

Druga polecana przez  Agnieszkę Wolny-Hamkało pozycja to "Życie w kuli" Grzegorza Jankowicza. - To jest opowieść dla wszystkich, którzy lubią tajemnice związane ze światem sztuki. Połączenie książki naukowej, pełnej przypisów z fascynującą, prawie kryminalną opowieścią o wspaniałym obrazie Parmigianina i o poemacie Johna Ashbery'ego. współczesnego poety amerykańskiego.

Dlaczego autor zestawia te dwa dzieła?

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Agnieszka Wolny-Hamkało (poetka, krytyczka literacka, pisarka i publicystka)

Data emisji: 4.08.2020

Godzina emisji: 16.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmysłowe lato wrocławskiej bohemy. "49 utonięć" Agnieszki Wolny-Hamkało

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 16:25
- Ta książka jest zapisem wrażenia, stanu emocjonalnego pewnej grupy ludzi podczas przedziwnego wrocławskiego lata – mówiła Agnieszka Wolny-Hamkało o swojej powieści "49 utonięć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Ćwiek: komiks jest kompletną i bardzo dojrzałą formą

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 17:00
- Komiks z jednej strony zawiera literaturę najwyższych lotów, bo wybitni twórcy potrafią w znakomity i zwięzły sposób w tych wąskich dymkach zawierać bardzo mocną, wstrząsającą literaturę. Z drugiej strony mamy tutaj prawdziwe dzieła sztuki, które ogląda się z uwagą - mówił w Dwójce pisarz i scenarzysta.
rozwiń zwiń