Aldona Kopkiewicz: trzeba spojrzeć na Rilkego jak na czułego psychologa

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 08:00
- Na początku pandemii czytałam wybór listów Rilkego o sztuce w przekładzie Tomasza Ososińskiego. Rilke jest specjalistą od niezwykle przenikliwych opisów ukrytego życia i świetnie wyłapuje to, co się rozgrywa w naszej najgłębszej odrębności - opowiadała w Dwójce poetka, eseistka i krytyczka literacka.
Aldona Kopkiewicz
Aldona KopkiewiczFoto: Archiwum prywatne

Posłuchaj
10:14 Literackie witaminy 14.08.2020.mp3 Literackie odkrycia Aldony Kopkiewicz (Literackie witaminy/Dwójka)

Aldona Kopkiewicz zdradziła, że w trakcie epidemii skupiała się na autorach, którzy pozwalają "zachować poczucie siebie". - Dla balansu poszukiwałam takich tekstów, które pozwolą mi się oddzieli. Żeby poprzez literaturę próbować utrzymywać równowagę i się nie zatracić. Z tego powody sięgałam po lektury poetyckie albo związane z poezją. Takie teksty pobudzają wyobraźnię i pozwalają przenieść się w trochę inny świat - wyznała poetka.

Jedną z takich lektur były krótkie formy prozatorskie Roberta Walsera. - To, co wydawało mi się w nim uczuciowo ciekawe, to niewinność jego odczuwania. Ma taką percepcję, w której nie ma popularnych uprzedzeń czy gotowych sposobów. Ta jego uczuciowość i drobne opowieści o świecie są niezwykłe.

Czytaj też:

Poetka przyznała się również do dwóch literackich odkryć. - Przeczytałam niedawno wydaną książkę "Poezja pionowa" Roberto Juarroza, który jest argentyńskim poetą, znanym w Ameryce Południowej. Ta poezja jest jednocześnie filozofią, ale nie jest to filozofia nieprzystępna. Przeciwnie, jest niezwykle klarowna. Juarroz zawiązuje jakąś zagadkę, oddaje paradoks naszego "ja" i relacji międzyludzkich. Drugą lekturą, która mnie poruszyła, jest "Ziemia Święta" Aldy Merini. W tej książce znajdują się późne wiersze poetki. To są opowieści o bolesnym, szpitalnym doświadczeniu kobiecym, jednak łączy ja z historią Ziemi Świętej i czerpie z tego imaginarium religijnego. Umieszcza swoje doświadczenie w nim bez ogródek.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Aldona Kopkiewicz (poetka, eseistka i krytyczka literacka)

Data emisji: 14.08.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Bronisław Maj: zanurzyłem się w poezję Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 18:46
- Dla mojego pokolenia Wojaczek był niesłychanie istotny, może najważniejszy. Najbardziej emocjonalnie odbierany, przemawiający do naszych serc i dusz. Teraz przygotowywałem wybór jego wierszy, a więc zanurzyłem się na nowo w tej poezji, którą znam od jej początków i która towarzyszyła mi od zawsze - mówił w Dwójce poeta i eseista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brigitte Gautier: żeby znów uczcić Herberta, trzeba mówić z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 20:09
- Herbert obdarowuje nas swoją poezją, swoimi tekstami, a jednocześnie ma ten dar literacki, którym został obdarowany przez bogów i przez Hermesa, jak znamy jego literaturę. W Polsce jest też wiele zbiorów jego listów i one pokazują też, że miał on również dar przyjaźni - mówiła w Dwójce znakomita tłumaczka i znawczyni literatury polskiej, współredaktorka książki "Zbigniew Herbert i poetyka daru".
rozwiń zwiń