Prof. Leonard Neuger o tomiku "Warszawskie Jeruzalem": to uczciwe wiersze

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 20:47
- Kluczem są miejsca w Warszawie, autorka wspaniale zna topografię Warszawy, umie ulokować zdarzenia w konkretnych miejscach, a te ulice najczęściej przestały być ulicami - opowiadał o poezji Doroty Szatters prof. Leonard Neuger, literaturoznawca, slawista i tłumacz.
Sierpień 1944 roku w Warszawie - groby uliczne
Sierpień 1944 roku w Warszawie - groby uliczneFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj
08:54 [ PR2]PR2 (mp3) 7 wrzesień 2020 16_47_13.mp3 prof. Leonard Neuger o poezji Doroty Szatters (Literackie witaminy/Dwójka)

 

W tomiku poetka opisała zagładę miasta z punktu widzenia przedmiotów: wózka wiozącego ciała umarłych z getta, bomby, rozpadającej się kamienicy, desek sklepiku, dziecięcych bucików.

- To jest książka wydana zupełnie niedawno, poświęcona powstaniu w getcie i Powstaniu Warszawskiemu, czyli temat potwornie trudny, bo bardzo łatwo ześliznąć się w kicz, patos czy udawactwo - podkreślił prof. Neuger. - To wiersze przejmujące, bardzo piękne, wiersze, które stawiają sobie warunki uczciwości - dodał.

Czytaj także:

Paweł Huelle poleca Krúdyego, Sabaliauskaitė i Borchardta

Irena Makarewicz: Zweig to pisarz, któremu trzeba dać drugą szansę

Poezja Doroty Szatters pozostaje w całkowitej zgodzie z faktami, datami, miejscami. - Z jednej strony to jest odniesienie do historii, do topografii miasta, do zdarzeń, a z drugiej strony ma wyraźny wymiar metafizyczny, głównie z odniesieniami do Apokalipsy wg św. Jana - mówił gość "Literackich witamin". - I trzecia rzecz, w podsumowaniu, w wierszu "Auschwitz" ona mówi, że to nie prawda, że na co dzień żyjemy tą traumą, ale, że całe nasze życie - to moje słowo - jest podszyte tą traumą, że stało się coś, co nie miało prawa się stać. 

W audycji także o książce "Pisma ostatnie" Henryka Markiewicza.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Leonard Neuger (slawista, tłumacz)

Data emisji: 7.09.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Piotr Matywiecki: Rilke jest w tej chwili moją obsesją

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 20:13
- To jest jeden z moich ukochanych poetów, właściwie od wczesnej młodości, kiedy zafascynowałem się przekładami Mieczysława Jastruna. Jego tłumaczenia uważam za genialne - mówił w Programie 2 Polskiego Radia polski poeta, eseista i krytyk literacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Bonowicz: literatura ma wielkie możliwości w nazywaniu świata

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:48
- "Huśtawka oddechu" Herty Müller to przejmująca książka przez to, że pokazuje, jakie są wielkie możliwości literatury w nazywaniu świata. Jaką literatura ma niesamowitą siłę, jeśli chodzi o opanowanie ludzkiego doświadczenia - mówił w audycji "Literackie witaminy" Wojciech Bonowicz, poeta i pisarz.
rozwiń zwiń