Eustachy Rylski: są książki, do których wracam wręcz obsesyjnie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 13:39
- Nawet mnie samego to dziwi, a czasami wręcz zawstydza. Jak czytam po raz siódmy, ósmy, dziewiąty np. Turgieniewa, to wydaje mi się, że to już jest jakieś wynaturzenie. Mam takie książki, które właściwie cały czas leżą wokół mojego fotela, co nie znaczy, że nie czytam książek, które są nowo wydawane - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Eustachy Rylski, pisarz i scenarzysta.
Eustachy Rylski
Eustachy RylskiFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Posłuchaj
09:36 Dwójka Literackie witaminy 6.10.2020.mp3 Eustachy Rylski o swoich najważniejszych lekturach i książkach, które przeczytał ostatnio (Literackie witaminy/Dwójka)
Hanna Krall PAP 1200.jpg
"Synapsy Marii H". Hanna Krall: może ta książka przyda się matkom

Jak przyznał gość "Literackich witamin", są trzy książki, do których wraca co i rusz, "na pograniczu obsesji", jak sam to ujął. Jedną z nich są "Zapiski myśliwego" Iwana Turgieniewa. - To nie jest najlepsza książka Turgieniewa. On sam nie zaliczał jej do swoich najwybitniejszych osiągnięć. Natomiast jeżeli chodzi o jego twórczość, jest mi najbliższa, w ogóle z całej literatury rosyjskiej ta książka jest mi najbliższa. Generalnie rzecz biorąc preferujemy nie tyle literaturę, która jest bardzo wielka i wybitna, tylko taką, która jest bliska, która jest taką literacką bratnią duszą - przekonywał Eustachy Rylski.

Kolejną książką o szczególnym znaczeniu jest dla niego "Księga niepokoju" portugalskiego poety Fernanda Pesssoi. - To jest 500 stron poematu prozą na temat takiego syndromu neurotycznego, który jest naturą tego poety. To nie jest dziennik ani eseistyka, jak ją współcześnie rozumiemy. To jest właśnie księga wszelkich możliwych niepokojów, związanych z egzystencją właściwie każdego myślącego i czującego człowieka. W w tle tych dywagacji jest Lizbona z początku XX wieku - opowiadał pisarz i scenarzysta.

W audycji polecał on także dwie książki, które niedawno przeczytał po raz pierwszy: "Wspomnienia z niepamięci" Gustawa Holoubka i "Bezsenność w czasie karnawału" Janusza Głowackiego.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Eustachy Rylski (pisarz, scenarzysta)

Data emisji: 5.10.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

"Poeta nurkuje w głąb czasu". Durs Grünbein laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 17:46
Niemiecki poeta, eseista i tłumacz odebrał 15 września w Warszawie Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta 2020. O swoim rozumieniu poezji, o twórczości Herberta czy o swojej drodze do literatury Durs Grünbein mówił w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoła pisania Elizabeth Bishop

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 11:28
"W sztuce tracenia nie jest trudno dojść do wprawy" - pisała w jednym ze swoich najsłynniejszych wierszy Elizabeth Bishop. Nieraz w Dwójce rozmawialiśmy o tym, jak znakomitą była poetką. Zmarła w 1979 roku amerykańska pisarka była także autorką opowiadań, szkiców, artykułów, esejów, próz poetyckich, o czym przekonujemy się dzięki wydanej ostatnio książce "Amerykańska szkoła pisania".
rozwiń zwiń