Anna Wasilewska: Calvino jest pisarzem, do którego wracam od wielu wielu lat

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 16:00
- "Po co czytać klasyków" jest zbiorem 35 tekstów poświęconych pisarzom, które Calvino publikował w prasie, bądź, które były umieszczane w charakterze wstępu, posłowia, czy też tekstów okolicznościowych - mówiła w Dwójce tłumaczka Anna Wasilewska.
Po co czytać klasyków Italo Calvino
"Po co czytać klasyków" Italo CalvinoFoto: mat.pras.

Iwaszkiewicz Maria1200.jpg
Maria Iwaszkiewicz. "Portrety" z najlepszej strony

- Książka "Po co czytać klasyków" pojawiła się na rynku miesiąc temu i jest to już szósta książka, tego autora, którą przetłumaczyłam. Italo Calvino, obok Umberto Eco, jednym z nielicznych pisarzy włoskich, który jest nieprzerwanie obecny na polskim rynku od końca lat 50. - mówiła Anna Wasilewska w audycji.


Posłuchaj
09:02 _PR2_AAC _(literackie_witaminy)2020_12_01-16-45-51.mp3 Tłumaczka Anna Wasilewska mówi o swoich wyborach literackich (Literackie Witaminy/Dwójka)

 

Jak podkreślała tłumaczka, jest to książka, której Calvino nie napisał. Teksty ukazały się po jego śmierci staraniem żony pisarza Ester Calvino.

- O ile "Wykłady amerykańskie" to jest jedyna książka eseistyczna Calvina, która jest w Polsce znana, ma reputację literackiego testamentu pisarza, to "Po co czytać klasyków" uchodzi za jego autobiografię intelektualną - opowiadała w Dwójce. - Calvino nie był pisarzem, który chętnie mówiłby o sobie, a do autobiografii jako gatunku literackiego miał stosunek bardzo niechętny, sceptyczny i dopiero po jego śmierci zaczęły się ukazywać teksty o charakterze wyraźnie biograficznym.

Czytaj także:

"Po co czytać klasyków" zawiera eseje poświęcone pisarzom wywodzącym się z kręgu kultury europejskiej. Znajdziemy tam m.in. Owidiusza, Kandyda, Galileusza, Woltera, Balzaca, Dickensa, Lwa Tołstoja, Marka Twaina, Hemingwaya i Conrada - o którym Calvino napisał swoją pracę dyplomową.

- W tekście, który otwiera ten tom Calvino w 14 punktach podaje definicję klasyka. Do moich ulubionych należy definicja: klasyk nigdy nie przestaje nam mówić tego, co ma nam do powiedzenia. I rzeczywiście jego lektura odkrywa nam nieustannie nowe karty, nowe odczytania, na które byśmy może sami nigdy nie wpadli - mówiła tłumaczka. - Książka nie wyczerpuje listy pisarzy ważnych dla Calvina, ale pozwala wykreślić choćby niepełną mapę jego literackich fascynacji.


Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek  

GośćAnna Wasilewska (tłumaczka literatury włoskiej i francuskiej)

Data emisji: 01.12.2020

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Łukasz Orbitowski: jestem facetem, który kocha lapidarność stylu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 17:12
- Przedpremierowo przyszła do mnie książka, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Nosi tytuł "Świeży", a napisał ją niejaki Nico Walker. Jego nazwisko brzmi jak nazwa jakiegoś burbona i rzeczywiście ta książka trochę taka jest: minimalistyczna w stylu i bardzo lapidarna - mówił w Dwójce pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Pachocki: "Nieradość" Pawła Sołtysa jest nieduża, ale bardzo sycąca

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:00
- Autor bardzo umiejętnie wysyca słowa znaczeniami. Ja to bardzo cenię w literaturze, że książka niesie coś więcej niż tylko fabułę - mówił w Dwójce Dariusz Pachocki, historyk literatury i edytor.
rozwiń zwiń