Maciej Świerkocki: "Przygody dobrego wojaka Szwejka" to lektura niosąca pocieszenie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 18:07
- Powieść Jaroslava Haška to chyba jedyny skuteczny sposób obrony przed swego rodzaju depresjami, które nas teraz atakują ze wszystkich stron. Właśnie humor, oczyszczający i oswobadzający śmiech to broń, której możemy używać jako istoty kruche - mówił w Dwójce pisarz, scenarzysta, krytyk i tłumacz literatury anglojęzycznej Maciej Świerkocki.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne/Bellona

Posłuchaj
07:47 _PR2_AAC 2020_11_10-16-49-34.mp3 Ulubione lektury Macieja Świerkockiego (Literackie witaminy/Dwójka)

Gość "Literackich witamin" zdradził, że odkąd utrzymuje się z pióra, rzadko znajduje czas na czytanie książek wyłącznie dla przyjemności. Jednak w tych trudnych czasach częściej wraca do ulubionych lektur, niosących pocieszenie. Jedną z nich są "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška.

- Właśnie taki Haškowy śmiech pozwala wrócić do równowagi i zobaczyć świat z innej perspektywy, niż na ogół. Takie lektury niosą pociechę przez pewną refleksję, skłonność do zastanowienia się nad sobą, wejście w głąb samego siebie raczej niż doglądanie świata, którego pewnie wszyscy mamy dosyć - opowiadał Maciej Świerkocki.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Maciej Świerkocki (pisarz, scenarzysta, krytyk i tłumacz literatury anglojęzycznej)

Data emisji: 10.11.2020

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Sylwia Chwedorczuk: mamy tendencję do pisania biografii osób znanych

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 18:35
- Jest jeszcze wiele postaci, które nie doczekały się swoich opowieści. Można byłoby się zastanowić dlaczego. Może łatwiej jest po prostu pisać o tych postaciach sztandarowych. Ale też jako autorzy czujemy, że ktoś się wtedy naszą książką zainteresuje - opowiadała w Dwójce badaczka literatury i edytorka, autorka biografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brygida Helbig: lubię sfikcjonalizowane biografie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 09:58
- "Biegnąca z wilkami" Clarissy Pinkoli Estés wywarła na mnie ogromny wpływ. Pomogła mi zrozumieć, w jaki sposób mnie wychowano, dlaczego tak często trudno mi było przeforsować swoje potrzeby, swój projekt życiowy. Jak się z tego wyzwolić, z tego gorsetu grzecznej dziewczynki - mówiła w "Literackich witaminach" Brygida Helbig, pisarka i literaturoznawczyni.
rozwiń zwiń