Łukasz Orbitowski: jestem facetem, który kocha lapidarność stylu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 17:12
- Przedpremierowo przyszła do mnie książka, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Nosi tytuł "Świeży", a napisał ją niejaki Nico Walker. Jego nazwisko brzmi jak nazwa jakiegoś burbona i rzeczywiście ta książka trochę taka jest: minimalistyczna w stylu i bardzo lapidarna - mówił w Dwójce pisarz.
Łukasz Orbitowski
Łukasz OrbitowskiFoto: Marcin Bielecki/PAP

Posłuchaj
08:30 Dwójka Literackie witaminy 29.07.2020.mp3 Łukasz Orbitowski opowiada o swoich lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Jak wyjaśnił Łukasz Orbitowski, powieść "Świeży" Nico Walkera to przewrotna historia żołnierza, którzy idzie na wojnę. - Wpada w nałóg heroinowy, wiele rzeczy tam się dzieje, ale osią tego wszystkiego jest miłość. Ta książka robi ogromne wrażenie stylem, precyzją, tematem. Dość powiedzieć, że rzuciłem wszystkie zajęcia i zatonąłem w niej. Walker doskonale operuje słowem, doskonale patrzy na ludzi. To takie moje małe odkrycie - wyznał gość audycji.

Pisarz polecił również reportaż Krystiana Nowaka "Kebabistan. Rzecz o polskim daniu narodowym". - Uśmiechnąłem się do tej książki, jak ją zobaczyłem. Urzekł mnie temat, bo mamy tu jakiś fragment powszechnej codzienności. Mam na myśli "kebsa" sprzedawanego w każdej budce. I nagle mamy o tym książkę. To temat nieszablonowy i niepokorny, bo kto normalny pisze o kebabach? A ten facet napisał i to bardzo dobrze napisał. 

Czytaj też:

Łukasz Orbitowski przyznał, że w ostatnim czasie najczęściej jednak powraca do książek, które fascynowały go wiele lat temu, m.in. do powieści Howarda Phillipsa Lovecrafta, a także "Gorączki złotych rybek" japońskiej pisarki Kanoko Okamoto. - To króciutka, ale niesamowicie przepastna powieść o miłości, obsesji, a także tytułowych złotych rybkach. Uwielbiam podczas czytania dowiadywać się rzeczy, o których nie mam pojęcia, a powieść Kanoko otworzyła przede mną świat hodowców złotych rybek w Japonii. To rzecz absolutnie powalająca - mówił pisarz.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Łukasz Orbitowski (pisarz)

Data emisji: 29.07.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Szczepan Twardoch: są rzeczy, których bym nie powiedział

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 10:00
- Nawet literacko. Bałbym się, że rzeczy napisane w jakiś sposób zaczynają być - mówi pisarz, laureat Nagrody Kościelskich, autor dzienników "Wieloryby i ćmy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Paziński: sięgnąłem po kojące "Muminki"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 15:48
- Przeczytałem na nowo cały cykl "Muminków". Raz na jakiś czas zdejmuję z półki wszystkie 9 tomów i czytam. Ponieważ jest to lektura z dzieciństwa, to przypomina nam czas lepszy - mówił o książkach, które towarzyszyły mu w czasie kwarantanny pisarz, eseista i tłumacz Piotr Paziński.
rozwiń zwiń