Polskie Radio
Section05
Łukasz Orbitowski

"Bill, bohater galaktyki". Orbitowski: bardzo wesoła książka o bardzo smutnych rzeczach

- Ta książka wyrasta ze swoich czasów, silnie polemizuje z amerykańskim militaryzmem; to bardzo wesoła książka o bardzo smutnych rzeczach - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski o książce Harry'ego Harrisona "Bill, bohater galaktyki". - Gdzieś za tymi żartami kryje się odmalowana przerażająca wojenna bestia - przyznał Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura

Pierwsza w Polsce biografia Aldousa Huxleya. Gociek: imponuje drobiazgowością

- Z dużą sympatią podchodzę do tego dzieła, bo ono ma cechy "niezbędnika inteligenta", przeczytasz tę biografię i wiesz coś o życiu oraz poznajesz zestaw najważniejszych dzieł i poglądów pisarza - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski o biografii Aldousa Huxleya autorstwa Jake'a Pollera. - Książka ta imponuje drobiazgowością - zauważył z kolei Piotr Gociek. W "Posłowiu także" o "Złodziejach żarówek" Tomasza Różyckiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Aldous Huxley

PR24 "Weird fiction, groteska, czarna komedia". Orbitowski o nowej książce klasyka polskiego horroru

- To jest człowiek z dwudziestoletnim stażem pisarza i ma charakter prekursora horroru w Polsce, który podryfował od literatury gatunkowej ku bardziej samodzielnej i autorskiej wypowiedzi, co w tych tekstach widać - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski o "Niejasnych spektaklach" Dawida Kaina. Jak mówił, w najnowszej książce, Kain odszedł od horroru na rzecz "weird fiction", groteski, czarnej komedii.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA literatura horror

"Jego rola wykraczała poza funkcję tłumacza". Orbitowski i Gociek wspominają Lecha Jęczmyka

- Lech Jęczmyk potrafił się dogadać z każdym i każdemu okazywał szacunek - wspominał w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski zmarłego w połowie lipca pisarza i tłumacza. - Był z pewnością jednym z nielicznych, którzy posiadali zdolność do twórczego i kompetentnego przekładu - podkreślał. Lecha Jęczmyka wspominał także Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura

"Jest panem świetnego pióra". Orbitowski o twórczości Erica Vuillarda

- Mamy do czynienia z bardzo oryginalną i bardzo ciekawą opowieścią, z bardzo swoistym sposobem uprawiania literatury - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Oribitowski, który wraz z Piotrem Goćkiem opowiadał o książkach Erica Vuillarda: "Porządek dnia" i "Wojna biedaków". - Jest panem świetnego pióra i człowiekiem, który ma nos do historii jako dziejów - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA literatura

"Dziwna zwyczajność". Piotr Gociek o opowiadaniach Carson McCullers

- Jestem pod bardzo dużym wrażeniem tych opowiadań, na bardzo wielu poziomach, poczynając od doskonałych portretów psychologicznych, klimat amerykańskiej "dziwnej zwyczajności", aż po szalenie zróżnicowany język - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który wraz z Piotrem Goćkiem omawiał nowości wydawnicze.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

PR24 "Sylwia z Gibalaka" Wojciecha Chmielewskiego. Orbitowski: to pocztówki z życia dawnej Warszawy

W najnowszym odcinku audycji "Posłowie" w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski przyjrzeli się dwóm zbiorom opowiadań - "Sylwia z Gibalaka i inne opowiadania" Wojciecha Chmielewskiego, wydane przez Wydawnictwo Arcana oraz "Wielki karzeł i inne opowieści" Franza Hohlera, wydane przez Państwowy Instytut Wydawniczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA

"Książka o końcu świata". Gociek i Orbitowski o powieści "Mam przeczucie" Łukasza Krukowskiego

- To książka o potworze, człowieku, który jest straszny właśnie dlatego, że się boi. A jest się czego bać. Gdzieś tam jesteśmy tymi ssakami z jaskini, które boją się ciemności, węża, pająka, nagłej zmiany światła [...], ale też jesteśmy trapieni wielkimi lękami. Te lęki gdzieś się spotykają w książce Łukasza Krukowskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Orbitowskim omawiał nowości wydawnicze.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

Gociek o Kenzaburō Ōe: nie stosuje taryfy ulgowej dla swoich bohaterów, równej bezlitosny jest dla nas

- Mamy książki napisane bardzo zawiłym językiem, takie, które zatracają się w skomplikowanych metaforach, ale mamy też takie książki, które są trudne, dlatego że są bardzo bezlitosne. Tak jest z twórczością Kenzaburō Ōe. To niesłychanie emocjonalnie wyczerpująca lektura, japoński noblista nie stosuje taryfy ulgowej dla swoich bohaterów i równej bezlitosny jest dla nas, obserwujących ich zmagania - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Adamskim dyskutował o najważniejszych wydarzeniach literackich.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

PR24 Gociek i Orbitowski o książce Hermanna Brocha "Niewinni"

- Jeżeli chodzi o termin powstawania poszczególnych części to mamy rozstrzał niemal 20 lat. Jednak jeżeli chodzi o okres historyczny, którego dotyczy pisanie tego dzieła, to można powiedzieć, że "Niewinni" są kontynuacją najsłynniejszej książki Brocha, "Lunatyków". Była to opowieść o niemieckim społeczeństwie końcówki XIX wieku i lat przed I wojną światową - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA czytelnictwo KSIĄŻKA literatura

"Autor zasysa czytelnika w swój świat". Orbitowski o książce Colina Insole "Epifanie"

- Insole zasysa w swój świat. Te teksty są przepięknie napisane, bardzo spójne pod względem nastrojów - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski odnosząc się do książki Colina Insole "Epifanie". Jak dodał współprowadzący audycję Piotr Gociek ta proza jest pewnym hołdem dla Europy Środkowej i jej literatury. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura KSIĄŻKA czytelnictwo książki

"Wojna powietrzna i literatura". Gociek: z kart tej książki bije autentyczna wściekłość

- To nie jest książka, która jest wołaniem o to, aby zamiast nad ofiarami nazistowskich Niemiec świat pochylał się ze współczuciem nad Niemcami, bo byli niewiniątkami. Nie, nie, nie. Sebald pisze wprost, że jedną z przyczyn tej zbiorowej amnezji i amputacji pamięci było takie przekonanie, że skoro myśmy dokonali tak wielu strasznych rzeczy, to właściwie w pewien sposób nawet nie wypada, czy nie powinniśmy upominać się o własne traumy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura KSIĄŻKA Niemcy

PR24 Gociek i Orbitowski o ksiązce "W dolinie ciemności" Kolkera

- Czasem bywa tak, że nieszczęście człowieka czy grupy ludzi jest szczęściem medycyny. Tu jest dokładnie taka sytuacja, bo cierpienie całej rodziny Galvinów (...) przysłużyło się medycynie - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, komentując książkę "W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii" autorstwa Roberta Kolkera. Wraz z Orbitowskim audycję prowadził Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski schizofrenia