Literackie poszukiwania czułości i cierpliwości

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 19:06
- Czytam książki zdecydowanie jasne, niekoniecznie wesołe, ale optymistyczne i pełne nadziei - mówił w "Literackich witaminach" profesor Andrzej Zawada z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Champ008

Posłuchaj
09:14 Literackie witaminy 2021_01_26-16-46-42.mp3 Literackie wybory prof. Andrzeja Zawady

Wybierając się na literackie poszukiwanie czułości i cierpliwości prof. Andrzej Zawada poleca zaopatrzyć się w dwie pozycje: "Dziennik" Sándora Máraiego i "Czułego narratora" Olgi Tokarczyk.

Jego zdaniem, analizując zapiski Máraiego można obserwować pewną ponadczasowość przemyśleń autora, uniwersalizm jego myśli, które znajdują namacalne odzwierciedlenie w dzisiejszych czasach.

- To, co on pisze w dziennikach, to są diagnozy zjawisk, które dopiero teraz rozpoznajemy jako nam współczesne, czyli przede wszystkim komercjalizacja kultury i jej skutki - mówił prof. Andrzej Zawada.

Wnioski płynące z lektury "Dziennika" powstały na podstawie obserwacji życia społecznego i kulturalnego z lat 1949-1956, lektury węgierskich klasyków, a także współczesnej autorowi literatury i prasy. - On pisze obserwując to, co się dzieje wokół niego, czyli przemiany sposobu życia, języka i komunikacji medialnej - opowiadał gość audycji.

W poszukiwaniu czułości

"Czuły narrator" Olgi Tokarczuk to pierwsza jej książka po Nagrodzie Nobla, która zbiera przemyślenia z poprzednich lektur i ubiera je w eseistyczną formę.

- To są opowieści o najważniejszych zagadnieniach współczesności. To, co robimy z Ziemią, jako naszym miejscem do życia. Jakie jest miejsce i zadanie ludzkiego rozumu, a co za tym idzie - języka, kultury i literatury, żeby uchronić nas przed katastrofą i wieloaspektową degeneracją - opowiadał gość "Literackich witamin".

Jednym z ważniejszych wątków znajdujących się w prozie Tokarczuk, na które wskazuje prof. Andrzej Zawada, jest relacja człowieka z naturą i zwierzętami. Jest to temat, który będzie bliski większości czytelników i może wpłynąć na ich przemianę, uwrażliwienie i... większą czułość.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Andrzej Zawada (historyk literatury, krytyk, tłumacz, eseista)

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Olga Tokarczuk: psychika piszącego zaczyna zagarniać świat wokół

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 13:00
- Czułam rodzaj opieki... Jakby światu zależało, żeby ta historia została opowiedziana - mówiła Olga Tokarczuk, jedna z gwiazd Conrad Festival 2014, o procesie powstawania jej nowej powieści "Księgi Jakubowe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie Norwida - o poczuciu samotności i związkach z innymi ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 12:00
Na inaugurację ustanowionego przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Roku Cypriana Norwida rozmawialiśmy w Dwójce m. in. o związkach poety z rodzinnym Mazowszem, o Norwidzie jako człowieku swoich burzliwych czasów, a także o tym, czym była dla niego sztuka i poezja. 
rozwiń zwiń