Olga Tokarczuk: psychika piszącego zaczyna zagarniać świat wokół

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 13:00
- Czułam rodzaj opieki... Jakby światu zależało, żeby ta historia została opowiedziana - mówiła Olga Tokarczuk, jedna z gwiazd Conrad Festival 2014, o procesie powstawania jej nowej powieści "Księgi Jakubowe".
Audio
  • Olga Tokarczuk: psychika piszącego zaczyna zagarniać świat wokół (Dwukropek/Dwójka)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: Borys Nieśpielak / DeFacto/Wikimedia Commons

Licząca tysiąc stron książka powstawała przez sześć lat, które autorka spędziła z XVIII-wiecznym żydowskim mistykiem Jakubem Frankiem. - Fascynująca historia jego życia nie została jeszcze dobrze opowiedziana przez historyków ani twórców. Film "Daas" Adriana Panka dotyka tylko pewnego epizodu w biografii Franka. Mnie fascynowała ona od lat 90. i czułam, że powinna stać się częścią naszej zbiorowej opowieści - wyjaśniała pisarka swoje motywacje.

Nie trudno się domyślić, że próba opowiedzenia tak ubogo udokumentowanej historii była wielkim wyzwaniem. - Nie ukrywam, że miałam chwile zwątpienia. Na szczęście psychika w procesie pisania wchodzi w nieco odmienny stan i zaczyna zagarniać świat dookoła. Miałam na przykład mnóstwo pozornie przypadkowych spotkań: w pociągu z ekspertem od XVIII-wiecznych pojazdów, z potomkiem Frankistów na wakacjach. Psychika staje się podczas pisania szczególnie uważna i wyławia z otoczenia wszelkie potrzebne szczegóły - opowiadała.

Co ciekawe, Jakub Frank - ów wywrotowy mistyk i przywódca religijny - zainteresował Olgę Tokarczuk przede wszystkim jako wizjoner społeczny. - To był jeden z najwcześniejszych ruchów emancypacyjnych na terenie Rzeczypospolitej. Koncepcje religijne Franka wiązały się z nadzieją awansu społecznego, wydostania się z pułapki skrajnie patriarchalnego, feudalnego społeczeństwa. On dał żydowskiej biedocie z Podola nadzieję, że można zmienić świat, zmieniając sposób myślenia o nim. A uczynił to 30 lat przed Rewolucją Francuską - podkreśliła pisarka.

Nie dziwnego, że Frank - również człowiek słowa, choć nie pisanego - tak zafascynował Olgę Tokarczuk. Przecież wierzy ona, że pisanie może pozwolić lepiej zrozumieć, a nawet naprawić świat...

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji "Dwukropek", którą przygotowała i poprowadziła Dorota Gacek.

mm, ac

/
Czytaj także

Auster, Cabré, Tokarczuk. Wspólne światy na Conrad Festival 2014

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 08:00
Blisko 100 wybitnych gości z Polski i ze świata, a także debaty, wystawy, projekcje filmowe i spektakle teatralne – tak prezentuje się tegoroczny program Festiwalu Conrada. Na imprezę, która rozpoczyna się 20 października w Krakowie, zapraszaliśmy w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seks to nic strasznego. "W powietrzu" Ingi Iwasiów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
– Seksualność jest częścią nas, odkąd istniejemy jako ludzkość. Tak się rozmnażamy, a także wyrażamy rozmaite stany naszego umysłu. O tym jest właśnie ta książka – mówiła o swojej najnowszej powieści Inga Iwasiów, gość krakowskiego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń