X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Olga Tokarczuk: psychika piszącego zaczyna zagarniać świat wokół

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 13:00
- Czułam rodzaj opieki... Jakby światu zależało, żeby ta historia została opowiedziana - mówiła Olga Tokarczuk, jedna z gwiazd Conrad Festival 2014, o procesie powstawania jej nowej powieści "Księgi Jakubowe".
Audio
  • Olga Tokarczuk: psychika piszącego zaczyna zagarniać świat wokół (Dwukropek/Dwójka)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: Borys Nieśpielak / DeFacto/Wikimedia Commons

Licząca tysiąc stron książka powstawała przez sześć lat, które autorka spędziła z XVIII-wiecznym żydowskim mistykiem Jakubem Frankiem. - Fascynująca historia jego życia nie została jeszcze dobrze opowiedziana przez historyków ani twórców. Film "Daas" Adriana Panka dotyka tylko pewnego epizodu w biografii Franka. Mnie fascynowała ona od lat 90. i czułam, że powinna stać się częścią naszej zbiorowej opowieści - wyjaśniała pisarka swoje motywacje.

Nie trudno się domyślić, że próba opowiedzenia tak ubogo udokumentowanej historii była wielkim wyzwaniem. - Nie ukrywam, że miałam chwile zwątpienia. Na szczęście psychika w procesie pisania wchodzi w nieco odmienny stan i zaczyna zagarniać świat dookoła. Miałam na przykład mnóstwo pozornie przypadkowych spotkań: w pociągu z ekspertem od XVIII-wiecznych pojazdów, z potomkiem Frankistów na wakacjach. Psychika staje się podczas pisania szczególnie uważna i wyławia z otoczenia wszelkie potrzebne szczegóły - opowiadała.

Co ciekawe, Jakub Frank - ów wywrotowy mistyk i przywódca religijny - zainteresował Olgę Tokarczuk przede wszystkim jako wizjoner społeczny. - To był jeden z najwcześniejszych ruchów emancypacyjnych na terenie Rzeczypospolitej. Koncepcje religijne Franka wiązały się z nadzieją awansu społecznego, wydostania się z pułapki skrajnie patriarchalnego, feudalnego społeczeństwa. On dał żydowskiej biedocie z Podola nadzieję, że można zmienić świat, zmieniając sposób myślenia o nim. A uczynił to 30 lat przed Rewolucją Francuską - podkreśliła pisarka.

Nie dziwnego, że Frank - również człowiek słowa, choć nie pisanego - tak zafascynował Olgę Tokarczuk. Przecież wierzy ona, że pisanie może pozwolić lepiej zrozumieć, a nawet naprawić świat...

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji "Dwukropek", którą przygotowała i poprowadziła Dorota Gacek.

mm, ac

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Auster, Cabré, Tokarczuk. Wspólne światy na Conrad Festival 2014

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 08:00
Blisko 100 wybitnych gości z Polski i ze świata, a także debaty, wystawy, projekcje filmowe i spektakle teatralne – tak prezentuje się tegoroczny program Festiwalu Conrada. Na imprezę, która rozpoczyna się 20 października w Krakowie, zapraszaliśmy w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seks to nic strasznego. "W powietrzu" Ingi Iwasiów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
– Seksualność jest częścią nas, odkąd istniejemy jako ludzkość. Tak się rozmnażamy, a także wyrażamy rozmaite stany naszego umysłu. O tym jest właśnie ta książka – mówiła o swojej najnowszej powieści Inga Iwasiów, gość krakowskiego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń