Zbigniew Rokita: czytam na zasadzie płodozmianu, bardzo kompulsywnie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 21:46
- Potrafię przez kilka tygodni czytać wyłącznie literaturę piękną, po czym w jakiś sposób się nią znudzić i wtedy rzucam się np. na literaturę faktu. A później to mogą być z kolei miesiące spędzone w historii czy publicystyce - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dziennikarz i reporter.
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/MIND AND I

Posłuchaj
09:19 Dwójka Literackie witaminy 11.03.2021.mp3 Zbigniew Rokita o swoich ulubionych lekturach (Literackie witaminy/Dwójka) 

Jako czytelnik Zbigniew Rokita przemieszcza się nie tylko między gatunkami, ale także między tematami. - Wpadam w takie ciągi intelektualne. To znaczy, jeśli w jakiejś książce pojawi się jakiś ciekawy wątek, to wyszukuję książki na ten właśnie temat, żeby go zgłębić. Potrafię tak buksować i na przestrzeni pięciu książek dojść od Doroty Masłowskiej do historii brazylijskiej Amazonii - tłumaczył gość Dwójki.

Autor książki "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" ostatnio skupił się na lekturach związanych ze Śląskiem, ale tym czeskim i - przede wszystkim - Dolnym Śląskiem. O polecanych przez niego konkretnych tytułach dowiedzieć można się z nagrania audycji. 

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Zbigniew Rokita (dziennikarz, reporter)

Data emisji: 11.03.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Mira Marcinów: dla równowagi ostatnio czytam wyłącznie kobiety

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 21:40
- Gdy pomyślałam o tej całej ścieżce edukacyjnej, gdzie w większości czytałam autorów mężczyzn, to gdzieś bardzo naturalnie wyszło w ten sposób, że jak spojrzę teraz na swój regał, to właściwie dominują autorki - mówiła w "Literackich witaminach" Mira Marcinów, laureatka Paszportu Polityki 2020 za powieść "Bezmatek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Waniek: wolę literaturę mniej okrzyczaną

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 19:34
- Unikam bestsellerów. Czasem ze szkodą dla własnej przygody, ale tak to już jest - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Henryk Waniek, malarz, grafik, powieściopisarz, eseista i wytrawny czytelnik.
rozwiń zwiń