Henryk Waniek: wolę literaturę mniej okrzyczaną

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 19:34
- Unikam bestsellerów. Czasem ze szkodą dla własnej przygody, ale tak to już jest - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Henryk Waniek, malarz, grafik, powieściopisarz, eseista i wytrawny czytelnik.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergii Gnatiuk/Shutterstock

Posłuchaj
08:56 Dwójka Literackie witaminy 9.03.2021.mp3 Henryk Waniek o swoich ulubionych lekturach (Literackie witaminy/Dwójka) 

W ostatnim czasie, z powodów kłopotów ze wzrokiem, Henryk Waniek miał blisko półroczną przerwę od czytania. Z tym większym zapałem oddaje się teraz lekturze tych książek, za którymi najbardziej tęsknił.

- Jak tylko odzyskałem wzrok, od razu sięgnąłem po Lawrence'a Durrella i przeczytałem od deski do deski wszystkich 5 tomów Kwintetu awiniońskiego. To znakomita literatura. Drugą książką, którą przeczytałem był "Chleb rzucony umarłym" Bogdana Wojdowskiego. Czułem dreszcze na plecach podczas tej lektury. Jestem zdziwiony, że powieść, wspaniała i straszna jednocześnie, która jest w zasadzie gotowym scenariuszem filmowym, nie zwróciła jak dotąd uwagi żadnego z twórców naszego kina - podkreślał gość " Literackich witamin".

Od Lawrence'a Durrella Henryk Waniek przeszedł do Laurence'a Sterna - tworzącego blisko 200 lat wcześniej autora powieści "Życie i myśli JW Pana Tristrama Shandy". - Czytanie tej książki nigdy nie może się znudzić, ponieważ w swej nowoczesnej, a w każdym razie XX-wiecznej, narracji jest dla czytenika arcyciekawą przygodą - przekonywał.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Henryk Waniek (malarz, grafik, powieściopisarz, eseista)

Data emisji: 9.03.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Nie żyje Jacek Łukasiewicz. Poeta zmarł w wieku 87 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 14:20
W wieku 87 lat zmarł prof. Jacek Łukasiewicz - poeta, krytyk literacki i historyk literatury. Związany był z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie od 1974 roku do emerytury kierował Zakładem Literatury Polskiej XX wieku. Informację o śmierci poety przekazało w niedzielę w mediach społecznościach Wydawnictwo J, z którym współpracował.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mira Marcinów: dla równowagi ostatnio czytam wyłącznie kobiety

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 21:40
- Gdy pomyślałam o tej całej ścieżce edukacyjnej, gdzie w większości czytałam autorów mężczyzn, to gdzieś bardzo naturalnie wyszło w ten sposób, że jak spojrzę teraz na swój regał, to właściwie dominują autorki - mówiła w "Literackich witaminach" Mira Marcinów, laureatka Paszportu Polityki 2020 za powieść "Bezmatek".
rozwiń zwiń