Robert Mielhorski: w liryce Romana Honeta pojawia się problem braku

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 17:00
- Roman Honet daje nam do zrozumienia, że w gruncie rzeczy poezja nie jest instrumentem służącym do poznawania rzeczywistości - mówił Robert Mielhorski, poeta i krytyk literacki.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
08:34 Dwójka 2021_03_18 Literackie witaminy.mp3 Robert Mielhorski poleca swoje lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

Roman Honet - "Ciche psy"

- Przy tej lekturze zwróciłem uwagę na to, że ta poezja może również przemawiać do nas poza tym kontekstem znakomitych i świetnie przygotowanych do interpretacji poezji krytyków, że wbrew pozorom jest to poezja, która może do nas dotrzeć także bezpośrednio, do czytelników nieprofesjonalnych, spoza krytyki i literaturoznawstwa - mówił Robert Mielhorski. - Poezja Honeta wpisuje się w pewne tendencje jego generacji, roczników 70-tych - zaznaczył gość Dwójki.

Ten tom poezji laureata Nagrody Szymborskiej, to zbiór utworów zróżnicowanych zarówno pod względem tematyki, jak i formy - od krótkich, przejmujących liryków odnoszących się do określonego symbolu czy wydarzenia, po imponujące, pełne rozmachu poematy, w których maestria i dynamika obrazu perfekcyjnie komponuje się z przejrzystością myśli, co we współczesnej poezji polskiej jest zjawiskiem absolutnie unikalnym. W cichych psach czytelnik spotka więc wiersze oszałamiające i wyszukane, ale nie wysilone, lapidarne i tajemnicze, lecz nie zagmatwane, doświadczy magii świata osobnego, ale nie oderwanego od rzeczywistości - słowem, spotka poezję obłędną, a zarazem boleśnie prawdziwą.

W artykule wykorzystano opis wydawcy.

 

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska 

Gość: Robert Mielhorski (poeta, krytyk literacki)

Data emisji: 18.03.2021

Godzina emisji: 16.45

nk

Czytaj także

Urszula Zajączkowska: wiersze Tomasa Tranströmera są niebywale klarowne

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 17:00
- Jego poezja jest czysta, można powiedzieć, że to takie trochę bardziej rozbudowane haiku. Prosty język, a jednocześnie niezwykły ładunek emocjonalny sprawia, że to wszystko bardzo głęboko trafia do człowieka - mówiła w Dwójce polska poetka i botaniczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Pokojska: poezja jest jak haust powierza

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 16:58
– Zachwyca mnie to, że wystarczy przeczytać jeden, dwa wersy, by poczuć się lepiej. Cały wiersz potrafi zupełnie postawić człowieka na nogi. Poezja dobitnie pokazuje, na czym polega literatura. Jednym zdaniem porusza najgłębsze uczucia w człowieku – mówiła w Dwójce Agnieszka Pokojska. 
rozwiń zwiń