Marta Podgórnik: Różewicz żegna się z nami w słodko-gorzki sposób

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:00
- "Ostatnia wolność" Tadeusza Różewicza, to książka, która dla każdego, kto choć trochę interesuje się literaturą i kulturą, jest absolutnie nieodzowna - mówiła w Dwójce Marta Podgórnik, poetka, krytyczka, redaktorka książek. 
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: Forum/Andrzej Rubis

Książka 1200.jpg
Konrad Wojtyła: sięgam po ważne lektury mistrzów

Posłuchaj
08:35 literackie witaminy 19.05.2021.mp3 Marta Podgórnik i jej książkowe polecenia (Literackie witaminy/Dwójka)

Ukazała się właśnie książka "Ostatnia wolność", czyli zbiór niepublikowanych wierszy Tadeusza Różewicza. - Poeta żegna się w niej z nami, swoimi czytelnikami - powiedziała Marta Podgórnik.

Krytyczka i poetka poleciła również tomik poezji Agaty Jabłońskiej "Dla moich dziewczyn" oraz dwie książki monograficzne: "Szymborska. Znaki szczególne" Joanny Gromek-Ilg, która przybliża nam portret poetki, oraz Konrada Wojtyły "Anty-antychryst? Wojaczek religijny" - ogromnej monografii, poświęconej twórczości tego poety wyklętego.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Marta Podgórnik (poetka, krytyczka, redaktorka książek)

Data emisji: 19.05.2021

Godzina emisji: 16.45

MW

Czytaj także

Jan Stolarczyk: Różewicz jako poeta czuł się odpowiedzialny za innych

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 12:22
- Kiedyś powiedział mi tak: "Wiesz, to że jestem poetą zawdzięczam tym, którzy ciężko pracują. To oni również pracują na ten mój spokój i możliwość pisania". To było coś poruszającego - mówił w archiwalnym nagraniu na antenie Programu 2 Polskiego Radia redaktor i autor opracowań wielu książek Tadeusza Różewicza. W piątek (24.04) minęła 6. rocznica śmierci poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kisiel: Różewicz sam mówił o zmąconych formach

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 15:12
- Kiedy mówimy, że Różewicz jest poetą, prozaikiem i dramaturgiem, to jest prawda. Jest także korespondentem, pisze dużo listów, to mieści się w obrębie jego twórczości - w audycji "Rozmowy po zmroku" razem z prof. Marianem Kisielem z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego przyjrzeliśmy się prozatorskiej twórczości Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń