Prof. Michał Kuziak: czytanie literatury to przeżycie melancholijne

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 18:00
- Chciałoby się czytać wszystko, a przynajmniej wszystko, co jest dobrą literaturą, natomiast jest to niemożliwe. Przynajmniej od pewnego czasu bez wątpienia dominują u mnie teksty czytane z powodów zawodowych, ale też nie powiem, żeby to nie było czytanie dla przyjemności - mówił w Dwójce literaturoznawca i komparatysta.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Johnstocker Production/Shutterstock

Posłuchaj
08:49 Dwójka literackie witaminy 24.05.2021.mp3 Prof. Michał Kuziak o książce "Anatomia melancholii" Roberta Burtona i twórczości Milana Kundery (Literackie witaminy/Dwójka) 
Canaletto Krakowskie Przedmieście POLONA 1200.jpg
Prof. Michał Kuziak: Warszawa czasów Chopina była wyspą nowoczesności

Opowieść o swoich lekturach prof. Michał Kuziak rozpoczął od niedawno wydanej w naszym kraju "Anatomii melancholii" Roberta Burtona (polska premiera 12.05). - Książka ukazała się w dużym skrócie, bowiem to są trzy potężne tomy pisane bardzo długo, przepisywane i dopisywane przez autora w kolejnych wydaniach. Pierwsze wydanie tej książki to rok 1621. Moglibyśmy zajęczeć w tym miejscu, co to za stara ramota. Po pierwsze jednak nigdy wcześniej nie wyszła ona po polsku, a po drugie - jest bardzo na czasie - tłumaczył gość "Literackich witamin".

Kreśląc tło historyczne książki Burtona, prof. Michał Kuziak mówił o "rozpadającym się świecie". - Jesteśmy w epoce baroku, którą w Polsce kojarzymy najczęściej z mocną, wyrazistą religijnością. Otóż była też druga strona tej religijności - przeżycie kryzysu wiedzy, kryzysu poznania, też kryzysu wiary i generalnie kryzysu świata i istnienia. "Anatomia melancholii" jest znakomitym zapisem tego typu doświadczenia - podkreślał. 

Jak zauważył literaturoznawca, Robert Burton usiłował napisać traktat o melancholii, opisać tę chorobę i zaproponować pewne środki zaradcze, lecz książka rozrosła się o wiele bardziej. - To summa wiedzy na temat świata, który otaczał autora. Stanowi ona pewną kompilację cytatów. To książka, która powstaje z książek już napisanych i w ten sposób ta forma książki, która usiłuje scalić rozmaite teksty, scalić to, co w istocie niescalalne, odpowiada tego typu doświadczeniu, doświadczeniu świata, który wymyka się opisowi i uporządkowania, który się rozpada - przekonywał.

W dalszej części audycji prof. Michał Kuziak polecał twórczość Milana Kundery.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gośćprof. Michał Kuziak (literaturoznawca, komparatysta)

Data emisji: 24.05.2021

Godzina emisji: 16.45

pg

Czytaj także

Pogodne lektury Marty Matyszczak

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 17:00
- Książki Kate Atkinson polecam zawsze i wszędzie - mówiła w "Literackich witaminach", dziennikarka, pisarka, scenarzystka i recenzentka - Marta Matyszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orwell i przestrzenie, w których funkcjonuje dziś on i jego twórczość

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 12:08
Wielki Brat, nowomowa, dwójmyślenie – pojęcia stworzone przez George’a Orwella weszły na stałe do języka potocznego i kultury masowej. W audycji zastanawialiśmy się nad współczesnym odbiorem twórczości brytyjskiego pisarza i publicysty, a pretekstem do rozmowy były najnowsze wydania jego dwóch najważniejszych powieści: "Roku 1984" oraz "Folwarku zwierzęcego".
rozwiń zwiń