Orwell planował powieść o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 21:00
- Zachował się podobno szkic tej książki. Są ludzie, którzy go widzieli, ale obecny posiadacz tekstu odmawia kontaktu w tej sprawie - mówił Bartek Zborski, znawca twórczości Orwella.
Audio
  • Bartek Zborski o George'u Orwellu. Rozmawia Anna Lisiecka (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Według jednego z biografów Georgea Orwella (na zdjęciu),  gdyby pisarz dożył roku 1984 to byłby bardzo smutny i zawiedziony, że nie jest tak źle jak w jego książce - mówił w Dwójce Bartek Zborski
"Według jednego z biografów George'a Orwella (na zdjęciu), gdyby pisarz dożył roku 1984 to byłby bardzo smutny i zawiedziony, że nie jest tak źle jak w jego książce" - mówił w Dwójce Bartek ZborskiFoto: PAP

Przyczynkiem do spotkania z Bartkiem Zborskim - autorem przekładów dzieł Georga Orwella - jest właśnie wydany "Folwark zwierzęcy - reaktywacja". W książce tej Nigel Bryant rozwinął historię zapoczątkowaną przez klasyka brytyjskiej literatury.
- To się samo prosiło o dalszy ciąg - komentował gość Anny Lisieckiej. - Aktualnie są dwie kontynuacje "Folwarku zwierzęcego" na rynku. "Reaktywacja" ma aprobatę spadkobierców Orwella, druga, ze względu na drastyczność scen tam zawartych, takiej aprobaty nie zyskała - dodawał.

Bartosz Zborski podkreślał, że George Orwell był nie tylko autorem ponurych dystopii, ale też twórcą wspaniałych esejów o kulturze masowej. - To on wymyślił termin "zimna wojna" i "kultura popularna".

Co ciekawe, nagrania głosu brytyjskiego pisarza są obecnie jednymi z najbardziej poszukiwanych nagrań na Ziemi.

***
Tytuł audycji:
Kwadrans bez muzyki

Prowadzenie: Anna Lisiecka
Gość: Bartek Zborski
Data emisji: 21.01.2015
Godzina emisji: 15.00
bch/mm

Czytaj także

George Orwell - antykomunistyczny socjalista

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 06:44
Najbardziej fascynujące, przewijające się we wszystkich jego biografiach, jest pytanie o książkę "Rok 1984". Skąd on to wszystko wiedział? Jak to przewidział?
rozwiń zwiń
Czytaj także

George Orwell na tropie agentów Stalina

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 17:00
– Pisarz znał wielu angielskich intelektualistów i ludzi z kręgu sztuki. Obserwując ich, spisywał swoje podejrzenia. Po latach okazało się, że w wielu przypadkach miał rację – mówił w Dwójce Bartłomiej Zborski, tłumacz dzieł George'a Orwella, opowiadając o zbiorze esejów pisarza "Ghandi w brzuchu wieloryba".
rozwiń zwiń