X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Orwell planował powieść o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 21:00
- Zachował się podobno szkic tej książki. Są ludzie, którzy go widzieli, ale obecny posiadacz tekstu odmawia kontaktu w tej sprawie - mówił Bartek Zborski, znawca twórczości Orwella.
Audio
  • Bartek Zborski o George'u Orwellu. Rozmawia Anna Lisiecka (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Według jednego z biografów Georgea Orwella (na zdjęciu),  gdyby pisarz dożył roku 1984 to byłby bardzo smutny i zawiedziony, że nie jest tak źle jak w jego książce - mówił w Dwójce Bartek Zborski
"Według jednego z biografów George'a Orwella (na zdjęciu), gdyby pisarz dożył roku 1984 to byłby bardzo smutny i zawiedziony, że nie jest tak źle jak w jego książce" - mówił w Dwójce Bartek ZborskiFoto: PAP

Przyczynkiem do spotkania z Bartkiem Zborskim - autorem przekładów dzieł Georga Orwella - jest właśnie wydany "Folwark zwierzęcy - reaktywacja". W książce tej Nigel Bryant rozwinął historię zapoczątkowaną przez klasyka brytyjskiej literatury.
- To się samo prosiło o dalszy ciąg - komentował gość Anny Lisieckiej. - Aktualnie są dwie kontynuacje "Folwarku zwierzęcego" na rynku. "Reaktywacja" ma aprobatę spadkobierców Orwella, druga, ze względu na drastyczność scen tam zawartych, takiej aprobaty nie zyskała - dodawał.

Bartosz Zborski podkreślał, że George Orwell był nie tylko autorem ponurych dystopii, ale też twórcą wspaniałych esejów o kulturze masowej. - To on wymyślił termin "zimna wojna" i "kultura popularna".

Co ciekawe, nagrania głosu brytyjskiego pisarza są obecnie jednymi z najbardziej poszukiwanych nagrań na Ziemi.

***
Tytuł audycji:
Kwadrans bez muzyki

Prowadzenie: Anna Lisiecka
Gość: Bartek Zborski
Data emisji: 21.01.2015
Godzina emisji: 15.00
bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

George Orwell - antykomunistyczny socjalista

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 06:44
Najbardziej fascynujące, przewijające się we wszystkich jego biografiach, jest pytanie o książkę "Rok 1984". Skąd on to wszystko wiedział? Jak to przewidział?
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Orwell na tropie agentów Stalina

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 17:00
– Pisarz znał wielu angielskich intelektualistów i ludzi z kręgu sztuki. Obserwując ich, spisywał swoje podejrzenia. Po latach okazało się, że w wielu przypadkach miał rację – mówił w Dwójce Bartłomiej Zborski, tłumacz dzieł George'a Orwella, opowiadając o zbiorze esejów pisarza "Ghandi w brzuchu wieloryba".
rozwiń zwiń