REKLAMA

Agnieszka Papieska: w literaturze najciekawsze są odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 13:50
- Lektur wokół mnie jest bardzo dużo i są one bardzo, bardzo różnorodne. Najciekawsze są odkrycia - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia historyk literatury, edytorka książek Jarosława Iwaszkiewicza, pomysłodawczyni i współautorka książki Marii Iwaszkiewicz "Portrety".
Okładka książki Delficki trójnóg Krzysztofa Bielawskiego
Okładka książki "Delficki trójnóg" Krzysztofa BielawskiegoFoto: materiały prom./Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego

Posłuchaj
09:31 Dwójka Literackie witaminy 15.06.2021.mp3 Agnieszka Papieska poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka) 
Stanisław Lem 1200 PAP.jpg
Biblioteki Lema. Klucz do poznania czy labirynt niewiedzy?

Do swoich najnowszych odkryć Agnieszka Papieska zaliczyła książkę Krzysztofa Bielawskiego "Delficki trójnóg". - Jest to 147 sentencji delfickich opatrzonych znakomitym komentarzem tłumacza. Ta książka odpowiada na fundamentalne pytania, które każdy sobie w życiu stawia, jak żyć dobrze i sensownie. Okazuje się, że właściwie cała mądrość została zebrana w kulturze greckiej, w sentencjach delfickich - przekonywała.

Jak tłumaczyła, w "Delfickim trójnogu" każda sentencja jest przywołana w języku greckim i opatrzona komentarzem lingwistycznym. - Krzysztof Bielawski sięga do użyć danego słowa w literaturze antycznej. Pokazuje konkretne słowo, np. co znaczy ono u Homera, u Plutarcha czy u Ajschylosa, w jakich pojawia się kontekstach. Na tej podstawie formułuje tłumaczenie już w języku polskim, zarysowując jak gdyby pewien kontekst znaczeniowy - opowiadała Agnieszka Papieska.

Jej zdaniem, dzięki tej lekturze ma się wrażenie dogłębnego poznawania istoty greckości zawartej w sentencjach delfickich.

Agnieszka Papieska polecała także w audycji nowe tłumaczenie satyry Denisa Diderota pt. "Bratanek Rameau".

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Agnieszka Papieska (historyk literatury, edytorka książek Jarosława Iwaszkiewicza, pomysłodawczyni i współautorka książki Marii Iwaszkiewicz "Portrety")

Data emisji: 15.06.2021

Godzina emisji: 16.45

pg

Czytaj także

"Tęsknota za innym światem" i "Shuggie Bain". Historie podszyte bólem istnienia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 13:00
W audycji omawialiśmy dwie książki anglosaskich autorów: Ottessy Moshfegh "Tęsknota za innym światem" i "Shuggie Bain" Douglasa Stuarta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemowit Szczerek: podczas pandemii podróżowałem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 18:33
- Nowa książka Andrzeja Stasiuka "Przewóz" jest wyśmienita, to prosta proza, świetnie napisana - mówił na antenie Dwójki Ziemowit Szczerek.
rozwiń zwiń