REKLAMA

Rafał Lisowski: ta książka pomaga zrozumieć, co ludzi ciągnie w głuszę

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 13:44
- Coraz trudniej jest, na początku trzeciej dekady XXI wieku, uciec od cywilizacji, ale coraz częściej mamy taką potrzebę. Szczególnie gdy jesteśmy takimi wolnymi duchami jak Chris McCandles, bohater książki, którą właśnie przetłumaczyłem - mówił Rafał Lisowski.
Wszystko za życie. Jon Krakauer
Wszystko za życie. Jon KrakauerFoto: mat. pras.

Posłuchaj
09:03 Literackie witaminy 25.06.2021.mp3 Rafał Lisowski o tłumaczeniu "Wszystko za życie" Jona Krakauera (Dwójka/Literackie witaminy)

 


stary mormon 1200.jpg
"Pod sztandarem nieba". Analiza mormonizmu

Gościem audycji "Literackie witaminy" był tłumacz Rafał Lisowski, który o sobie mówi: "dyletant wszech nauk, nałogowy zlepiacz słów, kinoman, czytelnik, poszukiwacz muzyczny, amator fotografii, gracz komputerowy i kibic piłkarski". Właśnie na rynku księgarskim pojawiło się jego najnowsze tłumaczenie z języka angielskiego "Wszystko za życie" Jona Krakauera.

- To klasyczna pozycja reportażowa. Opowiada prawdziwą historię młodego człowieka, który po studiach, rzecz się dzieje na początku lat 90., wyruszył w świat. Wypłacił wszystkie pieniądze z banku i pojechał tam, gdzie nie stanęła ludzka stopa. Umarł, gdzieś na środku Alaski, z wycieńczenia, może nawet z głodu - opowiadał Rafał Lisowski. - Ta książka to próba zrozumienia tego, co ludzi wciąż ciągnie w głuszę, w miejsca niebezpieczne, ale czyste.

Rafał Lisowski jest absolwentem Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tłumaczy głównie literaturę popularną, książki dla młodzieży, thriller i kryminał, fantasy i literaturę faktu. Od lat tłumaczy prozę Stephena Kinga. Należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, w którym od 2017 roku pełni funkcję członka zarządu i skarbnika.

- Na prywatne czytanie mam mniej czasu, właśnie z racji zaangażowania w działalność stowarzyszenia, ale teraz obiecuję sobie nadrobić zaległości. Mam w planie kontynuację cyklu "Ukryta sieć" Jakuba Szamałka. Pierwszy tom "Cokolwiek wybierzesz", który przeczytałem, był bardzo dobrą zachętą, żeby zająć się resztą - mówił Rafał Lisowski.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Rafał Lisowski (tłumacz z literatury angielskiej)

Data emisji: 25.06.2021

Godzina emisji: 16.45

mw


Czytaj także

Andrzej Kijowski. Intelektualny prowokator

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 05:40
29 czerwca 1985 roku w Warszawie zmarł prozaik, eseista, krytyk literacki i scenarzysta filmowy, Andrzej Kijowski. Nie zostawił po sobie dzieła, która można by nazwać jego opus magnum, które jest summą jego dokonań twórczych. Należy jednak do tych rzadkich intelektualistów, którzy zdołali odcisnąć swoje piętno w bardzo wielu dziedzinach, jakimi się zajmowali.
rozwiń zwiń