Jakub Beczek: to jest Stachury portret wielokrotny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 09:35
- Każda osoba inaczej opowiada o Stachurze i tych Stachurów jest w książce czterdziestu. Każdy inaczej go zapamiętał i inaczej filtruje jego życie i osobowość poprzez siebie. To bardzo skomplikowana, niejednolita i ciekawa postać - mówił w Programie 2 Polskiego Radia autor książki "Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach".
Audio
  • Jakub Beczek o biografii Edwarda Stachury (Poranek Dwójki)

Edward Stachura PAP 1200.jpg
Edward Stachura – żył tak, jak pisał

Jakub Beczek w swojej książce zebrał prawie 40 opowieści o Edwardzie Stachurze. Wśród osób wspominających go są osoby znane, jak Daniel Olbrychski, a także zupełnie anonimowe, jak motorniczy kierujący pociągiem, który potrącił Stachurę w 1979 roku. Autor książki wyznał, że nie chciał interpretować życia artysty poprzez literaturoznawców czy biografów, lecz oddać pole osobom, które go znały, spotykały. - To był też wymiar pragmatyczny, ponieważ czas ucieka, a osób, które znały Stachurę, będzie coraz mniej, więc trzeba tę chwilę łapać - zaznaczył.

Publicysta podkreślił, że praca nad wspomnieniami była doświadczeniem niezwykłym. - Jak rozpoczynałem pisanie, to wydawało mi się, że Stachurę dobrze znam z twórczości, biografii. Natomiast kiedy docierałem do tych wszystkich osób, wtedy otwierał się Stachura prywatny - mówił Jakub Beczek, dodając, że poeta i prozaik w książce jawi się jako postać niejednolita, która nie idzie jakimś założonym szlakiem, tylko działa intuicyjnie, w zależności od sytuacji, w jakiej się znajduje.

Edward Stachura. Niezapomniany kaskader>>>

Edward Stachura był człowiekiem niezależnym. Wprawdzie czerpał z epoki, w której żył, przynależał też do grup poetyckich funkcjonujących w tamtym czasie w Polsce. Jednak w PRL-u nie manifestował swoich poglądów politycznych. Nie opowiadał się ani po stronie opozycji, ani nie był zaangażowany w ówczesne struktury władzy. - Jego to nie interesowało, to był egzystencjalista skierowany w stronę spraw ostatecznych, metafizyki - opowiadał Jakub Beczek.

Zdaniem autora książki, Stachura jest postacią uniwersalną poprzez swoją wrażliwość, niewypowiedzenie. Jego twórczość nie jest przypisana do konkretnej epoki czy okresu politycznego. Jest więc postacią "na każdy moment". Szczególnie teraz, kiedy opadł kurz "stachuromanii" z lat 80., artysta powraca ze swoim przekazem w kontekście wiedzy o człowieku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jakub Beczek (publicysta, autor książki "Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach")

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 8.30

am/jp

Czytaj także

Ciemniejsza strona biografii Krystyny Siesickiej

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 11:00
Krystyna Siesicka to autorka książek dla młodzieży, znana przede wszystkim z debiutanckiej "Zapałki na zakręcie". Zdaniem Joanny Siedleckiej cieniem na karierze pisarki kładzie się jednak jej przeszłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość i cała reszta. Skąd się wzięła Michalina Wisłocka?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 19:34
- Rozciągnięta na kilkadziesiąt lat narracja filmu pokazuje wszystkie motywacje, które zebrały się na tę Wisłocką, którą znamy - opowiadał Krzysztof Rak, scenarzysta "Sztuki kochania. Historii Michaliny Wisłockiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Magdalena Fikus: jestem pogodzona z doświadczeniem życia

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 11:04
- Bardzo dużo przeżyłam, słyszałam, widziałam. Mimo to nigdy nie można powiedzieć: "już wszystko wiemy" - podkreślała w Dwójce prof. Magdalena Fikus, bohaterka książki "Pani inżynier od życia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Franaszek o biografii Herberta. "Obraz nam się komplikuje"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 10:00
- W przypadku Zbigniewa Herberta często jest tak, że jego obraz jest szalenie stereotypowy, uproszczony, sprowadzony do kilku frazesów - podkreślał Andrzej Franaszek, autor ukazującej się właśnie dwutomowej biografii znakomitego poety.
rozwiń zwiń