Jarosław Ławski: poezja pokazuje pandemię z dystansu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 15:31
- Poezja w epoce lęku, niepokoju, niestabilności odwraca się troszkę od tego, co można by nazwać wielkim wymiarem, spojrzeniem kosmicznym. Po pandemii, jak nigdy, żeśmy zauważyli zwierzęta, naturę - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jarosław Ławski, historyk literatury, eseista, krytyk
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Kotkot32

Posłuchaj
08:41 Literackie witaminy Dwójka 30 marzec 2021 16_47_26.mp3 Jarosław Ławski poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

Gość "Literackich witamin" jest jurorem Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Muzeum Gałczyńskiego w Praniu. Co roku do nagrody zgłaszanych jest ok. 250 tomików, od debiutantów, po uznanych twórców. - Nie mogę jako juror powiedzieć ani słowa o nazwiskach - zaznaczył Jarosław Ławski. - Powiem może, co zarysowało się w mojej lekturze po pierwszych rozpoznaniach. Pandemia się pojawia, ale na szczęście, i mówię to z wielką satysfakcją, jako temat pokazany z dystansu.

Czytaj także:

Jarosław Ławski dla przyjemności czyta biografie, wspomnienia, książki przenoszące w przeszłość. Wśród nich znalazła się pozycja "Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach" Jakuba Beczki. - Stachura był dla nas postacią kultową, śpiewaliśmy Stachurę. To książka, która przynosi świadectwa tych, którzy poetę znali, bezpośrednio z nim obcowali.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Jarosław Ławski (historyk literatury, eseista, krytyk)

Data emisji: 30.03.2021

Godzina emisji: 16.45

reklama

Czytaj także

Maciej Płaza: ta książka wzięła się z mojej fascynacji chasydyzmem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 07:00
- Chasydzka pobożność to zjawisko, które obrosło folklorem. Zostało spopularyzowane przez pisarzy nie będących chasydami. Intryguje mnie ich niezwykły mistycyzm – to religia zamknięta, ortodoksyjna, ale radosna - opowiadał Maciej Płaza, autor powieści "Golem" o galicyjskim sztetlu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Dariusz Pawelec: "Sama niewinność" Wirpszy to powieść o kłamstwie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 20:58
- "Sama niewinność" to nieistniejąca w naszej świadomości polska powieść, napisana w roku 1974 przez Witolda Wirpsza, który znany jest bardziej jako poeta. To niesamowita opowieść o czasach komunistycznych - opowiadał w Dwójce Prof. Dariusz Pawelec, krytyk i literaturoznawca.
rozwiń zwiń