Muzyka chasydzka w objęciach free jazzu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 19:16
Na gitarze – Raphael Rogiński, na saksofonie – Mikołaj Trzaska, na perkusji – Macio Moretti. W kolejnym wydaniu "Domówki z Dwójką" przedpremierowo swój nowy materiał zaprezentowało trio Shofar.
Zespół Shofar
Zespół ShofarFoto: PR

Zespół Shofar powstał z inicjatywy Raphaela Rogińskiego. Ideą składu jest odnalezienie wspólnego mianownika w muzyce chasydzkiej i free jazzie, jak i kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa.

Zobacz koncert:

Na repertuar Shofar składają się utwory pochodzące z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. Obok chasydzkich nigunów (magicznych pieśni religijnych mających wprowadzać w trans i ekstazę) znajdziemy tu muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego. Są tu także frejlaksy, czyli utwory bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

W 2007 roku zespół wydał debiutancką płytę "Shofar". Głównym impulsem do jej powstania było odnalezienie przez Raphaela Rogińskiego zbioru pieśni chasydzkich Mosze Bieregowskiego – muzykologa, który od lat 20. XX wieku badał tradycyjne brzmienia żydowskie.

Drugi album "Ha-Huncvot" ukazał się na początku 2013 roku, a pod koniec tegoż swoją premierę miała płyta DVD z zapisem występu Shofar w warszawskim klubie Powiększenie.​

***

Transmisja koncertu odbyła się 28 listopada (sobota) na antenie Dwójki, stronie internetowej Facebooku anteny oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ritter i Rutkowski w gąszczu fortepianów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 19:30
Na "Domówkę z Dwójką" zapraszali pianiści Tomasz Ritter i Hubert Rutkowski. W repertuarze m.in. preludia i mazurek Fryderyka Chopina. Koncert transmitowaliśmy na antenie, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmniejsza orkiestra świata kontra "Bestia" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 15:31
- Jesteśmy najmniejszą, bo dwuosobową, orkiestrą świata. W "Domówce z Dwójką" wykonamy dla Państwa autorską muzykę do filmu "Bestia" Aleksandra Hertza z 1917 roku - zapowiadali Piotr Tomala i Damian Szymczak, tworzący Orkiestrę Ludwika Sarskiego. Kolejni gospodarze Dwójkowego cyklu kameralnych koncertów online zagrali w sobotę 7 listopada. 
rozwiń zwiń