Lutosławski Piano Duo w zimowym repertuarze [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 08:49
Pierwsza w tym roku "Domówka z Dwójką" to spotkanie z Lutosławski Piano Duo. Podczas sobotniego występu pianistów Emilii Karoliny Sitarz i Bartłomieja Wąsika usłyszeliśmy utwory z zimowego repertuaru. Zapraszamy do obejrzenia koncertu!
Lutosławski Piano Duo
Lutosławski Piano DuoFoto: PR2/Ksawery Zamoyski


Grają na dwa fortepiany i cztery ręce. Oboje są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Hochschule für Musik und Theater w Rostocku. Ich artystyczne ścieżki zbiegły się ponad dwie dekady temu, w 1999 roku. Swoje umiejętności doskonalili pod opieką wybitnych duetów fortepianowych – Brachy Eden i Alexandra Tamira (Izrael) oraz Hansa-Petera i Volkera Stenzlów (Niemcy).

Zobacz wideo:

WIDEO]

W roku 2006 pianiści rozpoczęli współpracę z duetem perkusyjnym Hob-beats Duo (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala). Wspólnie, jako kwartet Kwadrofonik, wykonują muzykę XX wieku (m.in. Crumb, Bartók, Berio) oraz własne kompozycje inspirowane polskimi pieśniami i tańcami ludowymi.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>


Emilia Sitarz_fot. Agata Grzybowska.JPG
Emilia Sitarz: ten koncert jest bardzo minimalistyczny

W 2007 roku, nakładem Polskiego Radia, ukazała się debiutancka płyta duetu (zawierająca utwory Lutosławskiego, Poulenca, Strawińskiego i Kagela) uhonorowana Fryderykiem 2008 za najlepsze nagranie muzyki kameralnej.

Emilia Karolina Sitarz i Bartłomiej Wąsik zdobywali nagrody na międzynarodowych konkursach w Polsce, Grecji, Niemczech, Czechach, Włoszech czy na Litwie. Pianiści kilkakrotnie byli stypendystami Ministra Kultury, Fundacji Kultury, są laureatami programu stypendialnego Młoda Polska, otrzymali również Paszport Polityki.

Duet występował w najważniejszych salach koncertowych w Polsce i za granicą (Europa, Azja i obie Ameryki). Muzycy współpracowali m.in. z orkiestrami Aukso, Filharmonii Narodowej, Polskiej Orkiestry Radiowej, NOSPR, Leopoldinum pod batutą Łukasza Borowicza, Szymona Bywalca, Jerzego Maksymiuka, Jacka Rogali, Marka Mosia.

Szeroki repertuar Lutosławski Piano Duo obejmuje około stu utworów – od epoki baroku do czasów najnowszych – a wśród nich wiele prawykonań i autorskich transkrypcji utworów symfonicznych. Krytycy zgodnie chwalą ich perfekcyjne zgranie, doceniając fakt, że muzykom udało się zbudować unikatową formację, której zainteresowania muzyczne daleko wykraczają poza utarte schematy.


Bartek Wąsik FREE 1200.jpg
Bartłomiej Wąsik: wszystko zaczęło się od Lutosławskiego

Na spotkanie ze słuchaczami Dwójki przygotowali "Zimę" Antonio Vivaldiego i suitę z baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego. - Ale bez "Walca kwiatów", żeby nie było za bardzo wiosennie - zapowiadali pianiści.

Do wysłuchania i obejrzenia występu zaprosiliśmy 2 stycznia (sobota) o godz. 19.00 na antenie Dwójki, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia

Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce
Czytaj także

Wiolonczela barokowa i polska kameralistyka XIX wieku [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 13:02
– Chciałbym podzielić się Państwem moimi dwiema pasjami – zapowiadał wiolonczelista, reżyser dźwięku, aranżer i animator Tomasz Pokrzywiński, który w ostatniej "Domówce z Dwójką" wystąpił zarówno solo, jak również z Equilibrium String Quartet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radosne kolędowanie z sekstetem proMODERN [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 19:40
"Wiązanki kolędowe" – program pod takim tytułem w "Domówce z Dwójką" zaprezentował sekstet wokalny proMODERN. To uznany i nagradzany zespół złożony z wybitnych śpiewaków. Zobacz wideo!
rozwiń zwiń