Equilibrium String Quartet na Domówce. "Kameralne dzieła Elsnera są niezwykłe"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 10:00
- Elsnera spotkała historyczna niesprawiedliwość, ponieważ jest przysłonięty geniuszem Chopina. A jego kameralne utwory są bogate w tak niesamowitą melodyjność i śpiewność, że jest to muzyka warta uwagi - mówiła w Dwójce Sulamita Ślubowska, skrzypaczka i członkini zespołu Equilibrium String Quartet, który w sobotę (21.11) będzie gospodarzem "Domówki w Dwójce".
Equlibrium String Quartet
Equlibrium String QuartetFoto: Mat. prasowe

1200x660-pusty-Domowka-z-Dwojka-V2.jpg
Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką"

Posłuchaj
15:12 [ PR2]PR2 (mp3) 16 listopad 2020 09_33_37.mp3 Muzycy Equilibrium String Quartet zapraszają na Domówkę (Poranek Dwójki)

Equilibrium String Quartet to założony trzy lata temu zespół, który sięgając po dawne praktyki wykonawcze, przywraca zapomniane utwory i odkrywa muzykę kameralną XVIII i XIX wieku. Artystki podkreśliły w "Poranku Dwójki", że głównym założeniem było wykonywanie na instrumentach historycznych utworów z wczesnego polskiego romantyzmu.

- To nasze główne pole zainteresowań i tym chcemy się wyróżniać, grając na instrumentach historycznych. Szczególnie zaciekawiła nas twórczość Józefa Elsnera, który pojawił się na naszej pierwszej płycie - opowiadała Anna Nowak-Pokrzywińska. Dodała, że jedną z ważnych cech twórczości tego kompozytora są motywy taneczne z polskich tańców narodowych. - To bardzo ciekawe, w jaki sposób on wykorzystuje tę formę w kwartetach smyczkowych - mówiła.

Czytaj też:

Jak zdradziły skrzypaczki, muzyki Józefa Elsnera nie mogło zabraknąć na najbliższej "Domówce z Dwójką". W sobotę 21.11 usłyszymy m.in. II część III Kwartetu smyczkowego tego kompozytora. Zabrzmi także Suita wiolonczelowa C-dur Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Tomasza Pokrzywińskiego. - Jesteśmy pewni cudowności tego wykonania. Wybraliśmy również dwie części z I Kwartetu smyczkowego Stanisława Moniuszki - pierwszą, bardzo ekspresywną i bogatą w emocje, a także trzecią, czyli Scherzo utrzymane w polskim guście, z przytupem - opowiadały członkinie Equilibrium String Quartet.

Do wysłuchania koncertu zapraszamy 21 listopada (sobota) po godz. 19.00  – na antenie, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Anna Nowak-Pokrzywińska (skrzypaczka i altowiolistka), Małgorzata Malke (skrzypaczka), Sulamita Ślubowska (skrzypaczka)

Data emisji: 16.11.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Krzysztof Herdzin: improwizacja jest obecna w historii muzyki

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 11:55
- Staram się podejść z dużą pieczołowitością, z pokorą do oryginału i tak było w przypadku Paderewskiego, starałem się zrozumieć intencje oryginałów - zaznaczył pianista Krzysztof Herdzin, gospodarz najbliższej "Domówki z Dwójką" (14.11), podczas której usłyszymy dwa tytuły z płyty "Impressions on Paderewski".
rozwiń zwiń