Stefan Wesołowski w repertuarze filmowo-domówkowym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 19:00
- Wykonamy dla Państwa utwory, które napisałem na potrzeby różnych filmów, ale w wersji bardzo kameralnej, "domówkowej" - zapraszał kompozytor i skrzypek Stefan Wesołowski, który podczas "Domówki z Dwójką" (10.04) wystąpił wraz z harfistką Anną Pašić i klarnecistą Oliwierem Andruszczenko.

Program:

  • "Forefathers" (na potrzeby filmu "Last Judgement" reż. Adam Chyliński)
  • "Emmanuelle V" ("Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka" reż. Kuba Mikurda)
  • "Murder" ("Listen to Me Marlon" reż. Stevan Riley)
  • "Noël" ("Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka" reż. Kuba Mikurda)
  • "Hand im Haar" (album "Liebestod"; "Sonic Break" reż. Stevan Riley)

Hildur_by_RuneKongsro_1200.jpg
Hildur Guðnadóttir. Portret autorki muzyki do serialu "Czarnobyl"

Pochodzący z Gdańska Stefan Wesołowski jest absolwentem francuskiej Academie Musicale de Villecroze. Artysta związany jest z brytyjskim wydawnictwem Mute Records (które skupia takich artystów jak m.in. Nick Cave, Ben Frost, Max Richter i wielu innych), amerykańskim Important Records (Pauline Oliveros, Coil, Josef van Wissem) i francuskim Ici d'ailleurs (Chapelier Fou, Yann Tiersen).

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Jest autorem trzech znakomicie przyjętych albumów solowych oraz nagranego z Piotrem Kalińskim "Nanook of the North" (2018). Jego album "Rite of the End" został wybrany najlepszą płytą 2017 roku w plebiscycie "Gazety Wyborczej" oraz międzynarodowego portalu Beehy.pe. "Gdyby Wesołowski żył w XIX wieku, dziś byłby na kartach podręczników historii muzyki" – pisał o nim wówczas Jacek Hawryluk z radiowej Dwójki. Album przyniósł kompozytorowi również nominację do Paszportu "Polityki".


Stefan Wesołowski fot. Jerzy Wypych 1200.jpg
Stefan Wesołowski: ten koncert będzie filmową impresją

Istotną gałąź twórczości Wesołowskiego stanowi komponowanie muzyki filmowej. Jest autorem muzyki do obrazu "Listen to me Marlon" w reż. Stevana Rileya – wyprodukowanego przez Universal dokumentu o Marlonie Brando, nominowanego do nagród BAFTA – a także do produkcji HBO "Love Express. The Disappearance of Walerian Borowczyk" w reż. Kuby Mikurdy i do historycznej produkcji "Piłsudski" w reż. Michała Rosy.

Kolejne filmowe zamówienia

Obecnie pracuje nad muzyką do filmu o Andrzeju Żuławskim i jego "Na srebrnym globie" oraz do Irlandzkiego obrazu "Wolf" w reż. Nathalie Biancheri z Lily-Rose Deep i George MacKayem w rolach głównych. Wkrótce rozpoczyna pracę nad muzyką do nowego filmu Jagody Szelc pt. "Delikatny balans terroru".

Podczas występu dla słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia artyście towarzyszyli harfistka Anna Pašić oraz klarnecista Oliwier Andruszczenko. Wspólnie wykonali m.in. muzykę ze wspomnianych filmów Stevana Rileya i Kuby Mikurdy.

***

"Domówkę z Dwójką" transmitowaliśmy w sobotę, 10 kwietnia, o godz. 19.00 na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce muzyka filmowa

Czytaj także

Skalpel: eksperymentalne cięcia [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 08:12
W kolejnej odsłonie "Domówki z Dwójką" (6.02) pojawił się ceniony na europejskiej scenie muzyki elektronicznej wrocławski duet "Skalpel". Muzycy zagrali trzydzieści minut eksperymentalnej muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błoto. Brudna muzyka naszych czasów [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 19:30
- Nagraliśmy płytę, a w zasadzie szumiącą kasetę "Kwasy i zasady". Materiał, który Państwo zobaczą, to dokument pokazujący proces powstawania tego albumu - mówili członkowie grupy Błoto, która wystąpiła na "Domówce z Dwójką" w sobotę 20 marca.
rozwiń zwiń