Skalpel: eksperymentalne cięcia [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 08:12
W kolejnej odsłonie "Domówki z Dwójką" (6.02) pojawił się ceniony na europejskiej scenie muzyki elektronicznej wrocławski duet "Skalpel". Muzycy zagrali trzydzieści minut eksperymentalnej muzyki.
Skalpel
SkalpelFoto: PR/Bartosz Hołoszkiewicz

Skalpel_1200 x 660 (c)_Bartosz_Hołoszkiewicz.jpg
Skalpel. "Nasza muzyka jest wielowymiarowa"

Oglądaj:

Ambientowy jazz z hiphopowym zacięciem i domieszką easy listening – tak swoje brzmienie definiują Marcin Cichy i Igor Pudło, tworzący zespół Skalpel. Artyści przez lata łączyli inspiracje lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Nic dziwnego, że ich nagrania zaciekawiły legendarną wytwórnię Ninja Tune, dla której duet z Wrocławia nagrał dwa doskonale przyjęte krążki: "Skalpel" i "Konfusion".


Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Wydawnictwa zaowocowały nominacją do Gilles Peterson Worldwide Award, znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od "New Musical Express" przez "The Wire”" po "DJ Magazine" i koncertami na całym świecie. Trzeci krążek "Transit" oznaczał odejście od muzyki opartej na samplach w stronę kompozycji tworzonych przy pomocy wirtualnych instrumentów.


Wrocławianie w ubiegłym roku powrócili z krążkiem zatytułowanym "Highlight". Eklektyczny, niezwykle efektowny album otwiera nowy rozdział w karierze grupy. To płyta, na której punkty odniesienia wyznaczane są przez fusion Milesa Davisa, minimal music czy elektroniczną spuściznę wytwórni Warp i Ninja Tune. Nie zabrakło też odniesień do polskiej jazzowej tradycji jak i trip-hopu, jednak to album jednoznacznie współczesny, korespondujący z brzmieniowymi trendami i nagraniami najgłośniejszych obecnie producentów. A przy tym głos osobny i oryginalny.


Przez ostatnie lata zespół koncertował z big bandem, wykonując swoje studyjne kompozycje w aranżacjach na 17-osobową orkiestrę i być może to nowe myślenie o aranżacji, w tradycji Gila Evansa, przysłużyło się też nowym kompozycjom.


W "Domówce z Dwójką", zarejestrowanej w mieszkaniu Igora Pudło, panowie wystąpili w podstawowym, dwuosobowym składzie. Była to eksperymentalno-oniryczna podróż dźwiękowa, rozświetlona pulsującymi kolorami kontrolerów MIDI i monochromatycznymi wizualizacjami wyświetlonymi na pokaźnej kolekcji winylowych płyt.


***

Występ można było oglądać na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Czytaj także

Bracia Oleś i dekonstrukcja jazzowej materii [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 13:10
Mówi się, że są najlepszą sekcją rytmiczną w Europie. Bracia Oleś – perkusista Bartłomiej i kontrabasista Marcin – byli gospodarzami "Domówki z Dwójką". Zapraszamy do oglądania koncertu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rappé, Kryger, Rutkowski w hołdzie Żeleńskiemu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 09:31
W sobotę 23 stycznia minęła 100. rocznica śmierci Władysława Żeleńskiego. Tego dnia pieśni wybitnego kompozytora, nazywanego następcą Stanisława Moniuszki, w "Domówce z Dwójką" wykonały śpiewaczki Jadwiga Rappé (alt) i Urszula Kryger (mezzosopran) oraz pianista Mariusz Rutkowski.
rozwiń zwiń