Muzyka malarska. Jaskułke gra do obrazów Bujnowskiego [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 19:30
- W 2017 roku, zachwycony malarstwem Rafała Bujnowskiego, stworzyłem muzykę do cyklu "Nokturn (Graboszyce)". W pracowni Rafała nagraliśmy koncert, który zostanie wyemitowany na antenie Polskiego Radia - mówił Sławek Jaskułke, zapraszając na "Domówkę z Dwójką". Zapraszamy do obejrzenia koncertu.
Sławek Jaskułke
Sławek JaskułkeFoto: PR/Sisi Cecylia

Sławek Jaskułke - pianista i kompozytor. Twórca, który dobrze czuje się zarówno w stylistyce jazzowej, jak i modern classical. Artysta eksplorujący obszary muzyki ilustracyjnej i kontemplacyjnej, albumem "Park.Live, Nature Concrete Music Vol. I" sięga po dokonania z zakresu muzyki konkretnej. Jego twórczość inspirowana przyrodą (album "Sea") i naturą człowieka (albumy "Senne" oraz "The Son") wyraźnie podąża w kierunku kolorystyki i barwy dźwięku. Swój styl określa mianem "muzyki improwizowanej o określonej tonalności", a jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczne brzmienie uzyskiwane dzięki grze na instrumencie z moderatorem. Twórca projektu "Chopin na pięć fortepianów" prezentowanego premierowo na Expo 2010 w Szanghaju. Kompozytor muzyki na sekstet jazzowy "Komeda Recomposed", będącej odniesieniem do twórczości Krzysztofa Komedy. Koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych, na Dalekim Wschodzie.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>


Jaskułke Sławek 1200.jpg
Sławek Jaskułke: na widok obrazów Rafała usłyszałem muzykę

27 listopada 2020 roku na polskim rynku ukaże się album Sławek Jaskułke for Rafał Bujnowski "Music On Canvas", zawierający nagrania inspirowane pracami Bujnowskiego, dokładniej rzecz ujmując – stworzonym przez niego w latach 2012-13 cyklem "Nokturn (Graboszyce)". Malarz i grafik, jeden ze współzałożycieli słynnej Grupy Ładnie (m.in. wraz z Marcinem Maciejowskim i Wilhelmem Sasnalem), na monochromatycznych obrazach z tej serii przedstawia skąpaną w księżycowym blasku swoją rodzinną miejscowość. Jaskułke – co pokazuje nagranie zapowiadające najnowszy album – tworzy do nich minimalistyczne fortepianowe struktury, przywołujące na myśli oniryczne kompozycje Maxa Richtera czy Nilsa Frahma.

Koncert transmitowaliśmy na antenie, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

"Domówka z Dwójką" została zarejestrowana w pracowni Rafała Bujnowskiego.

Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce Dwójka
Czytaj także

Gitarowa podróż z Michałem Nagyem

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 19:30
- Kluczem do programu, który zabrzmi w "Domówce z Dwójką" jest różnorodność, a wręcz mozaikowość. Znajdzie się w nim muzyka nowa i starsza, lżejsza i poważniejsza - mówił Michał Nagy, gitarzysta i wieloletni pedagog, który w sobotę (26.09) był gospodarzem "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Koprowski z Meccore String Quartet: połączył nas Chopin

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 11:07
- Zaczęło się od pewnego projektu kameralnego. Pojechaliśmy wykonać razem muzykę Fryderyka Chopina w obsadzie na fortepian i kwartet. To właśnie wtedy pojawił się zalążek pomysłu, że może by jakoś spleść muzyczne wątki naszego życia - mówił w "Poranku Dwójki" prymariusz polskiego kwartetu skrzypcowego. W najbliższą sobotę (3.10) Meccore String Quartet będzie gospodarzem "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń