Vasily Petrenko: zadanie dyrygenta to pomoc muzykom w grze

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:31
- Bardzo się cieszę na nadchodzące lata, Londyn to jeden z najważniejszych ośrodków wykonywania muzyki klasycznej. Czuję się wyróżniony szansą na znalezienie swojego miejsca w tak różnorodnym środowisku muzycznym. Ta orkiestra to wyjątkowy zespół, na co dzień ewoluuje, wciąż podnosi swój poziom - mówił w Dwójce Vasily Petrenko, rosyjski dyrygent, od sierpnia 2021 roku dyrektor artystyczny Royal Philharmonic Orchestra w Londynie.
Vasily Petrenko
Vasily PetrenkoFoto: Robert Ghement/PAP/EPA

Posłuchaj
10:17 2021_08_04 21_38_02_PR2_Letnia_promenada.mp3 Vasily Petrenko: zadanie dyrygenta to pomoc muzykom w grze (Letnia promenada/Dwójka)
Fabio Bonizzoni 1200 PAP.jpg
Fabio Bonizzoni: świetnie współpracuje się nam z polskimi artystami

Vasily Petrenko dyrygował na BBC Proms już wielokrotnie. Jednak teraz po raz pierwszy wystąpił na brytyjskim festiwalu jako dyrektor artystyczny londyńskiej Royal Philharmonic Orchestra. 

Jak przyznał w rozmowie z Klaudią Baranowską, każdy występ na festiwalu BBC Proms to dla niego szczególny wieczór. - Royal Albert Hall jest wyjątkową salą koncertową, może się w niej pomieścić blisko 6000 osób, czuje się tę wielką przestrzeń. Trzeba się jak najlepiej zaprezentować zwłaszcza ze względu na stałych bywalców festiwalu.

Vasily Petrenko w 2006 roku został oficjalnie mianowany dyrektorem artystycznym Royal Liverpool Philharmonic Orchestra jako najmłodszy dyrygent w historii. - Zacząłem pracować jako dyrygent, mając 18 lat. Jeśli w ogóle można mówić o jakiejś presji, to wynikała ona z tego, że była to moja pierwsza orkiestra na Zachodzie. Mentalność ludzi jest inna, a więc i temperament orkiestry jest odmienny, musiałem także odkryć, jaka jest angielska publiczność i jaki jest angielski styl życia. Wszyscy byli dla mnie życzliwi, chcieliśmy stać się najlepszą orkiestrą w kraju, Europie, a może i na całym świecie, byliśmy gotowi na ciężką pracę - podkreślił gość Dwójki.

Współczesne wyzwania dla dyrygenta

Vasily Petrenko powiedział, że dla dyrygentów ważne jest wykonywanie muzyki w sposób najbardziej bliski temu, co napisał kompozytor. - Moim zadaniem jest pomagać muzykom w grze, rolą dyrygenta jest uczynienie życia muzyków łatwiejszym. Orkiestra może grać bez niego, pewnie nie byłaby tak dobra, ale to jest możliwe, natomiast dyrygent bez orkiestry nie może zrobić nic. Staram się dać muzykom, wszystkim i każdemu z osobna, szansę, aby mogli błyszczeć. Ważne jest zrozumienie, że wszyscy jesteśmy równoprawnymi muzykami. Tak powinna wyglądać modelowa postawa dyrygenta - zaznaczył.

Według niego przed dyrygentem stoi wiele wyzwań. - Społeczna część tego zawodu wymaga nawet więcej niż ta muzyczna. Praca z politykami, mediami, spotkania ze sponsorami, te wszystkie kwestie są bardzo istotne. Kiedyś nie było to tak absorbujące jak teraz. Aby odnieść sukces jako muzyk, trzeba bardzo często występować, podróżować, cały czas być w dobrej formie fizycznej. 

Gościa Dwójki inspiruje wielu artystów. - Jako dziecko byłem świadkiem jednego z ostatnich koncertów Jewgienija Mrawinskiego, słynnego dyrygenta Leningradzkiej Orkiestry Filharmonicznej. Potem uczestniczyłem w występie Leonarda Bernsteina w New York Philharmonic i w Leningradzie. Każdy występ dostarcza nowych doświadczeń, daje szansę, aby jutro stać się jeszcze lepszym niż dzisiaj. W muzyce klasycznej codziennie można odkryć nowego kompozytora i nowy utwór, ale też i coś nowego w sobie. Taki powinien być cel każdego artysty, to życiowa podróż - powiedział Vasily Petrenko.

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Gość: Vasily Petrenko (dyrygent, dyrektor artystyczny Royal Philharmonic Orchestra w Londynie)

Data emisji: 4.08.2021

Godzina emisji: 21.40

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

mo