"Wanda". Prapremiera opery Joanny Wnuk-Nazarowej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 07:22
Na Dziedzińcu Arkadowym na Wawelu odbyła się (10.09) światowa prapremiera opery "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. To zarazem najważniejsze przedsięwzięcie ogłoszonego przez Sejm RP Roku Cypriana Kamila Norwida - w dwusetną rocznicę urodzin narodowego wieszcza, poety, prozaika i dramatopisarza. Współorganizatorem wydarzenia był Program 2 Polskiego Radia.
Scena z opery Wanda Joanny Wnuk-Nazarowej
Scena z opery "Wanda" Joanny Wnuk-NazarowejFoto: PR2

Joanna Wnuk-Nazarowa 1200.jpg
Joanna Wnuk-Nazarowa: "Wanda" to opowieść o miłości niemożliwej

– Twórczość naszego wieszcza była obecna w mojej rodzinie od wielu lat – mówi Joanna Wnuk-Nazarowa. – Moja mama kochała Norwida i przez całą okupację, podczas licznych przeprowadzek, chroniła zakupiony jeszcze przed wojną opasły tom z dziełami tego twórcy. Moja fascynacja Wandą zaczęła się z kolei w liceum muzycznym, w którym Jadwiga Halina Gallowa, wybitna aktorka i legendarna wykładowczyni krakowskiej szkoły teatralnej, prowadziła "Koło żywego słowa". Podczas zajęć przygotowaliśmy tekst misterium, a ja grałam Wandę. Do tej pory noszę ten tekst w sobie i postanowiłam – jako kompozytorka wychowana w Krakowie, miejscu opisywanych przez Norwida wydarzeń – zinterpretować go muzycznie – dodaje autorka opery i wykładowczyni akademicka, która kierowała również licznymi instytucjami kulturalnymi, a w latach 1997-1999 szefowała Ministerstwu Kultury i Sztuki.

"Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej jest nie tylko drugą na świecie po "Vandzie" Antonina Dvořáka ukończoną i wystawioną operą poświęconą tematyce legendarnej polskiej władczyni. To zarazem pierwsza opera w katalogu kompozytorki – unikatowe na skalę światową dzieło muzyczne adaptujące tekst Norwida do warunków scenicznego wykonania operowego.

Wybór czasu i miejsca realizacji prawykonania dzieła nie są przypadkowe. To właśnie na Zamku Królewskim na Wawelu i jego przedpolu rozgrywa się akcja misterium Norwida. Również tam, w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze Wawelskiej odbył się 20 lat temu – w 2001 roku – symboliczny pochówek Cypriana Kamila.

"Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej, dedykowana pamięci aktorki i reżyserki Jadwigi Haliny Gallowej, to blisko 70-minutowe dzieło muzyczne stworzone z myślą o wykonaniach wieloobsadowych na głosy solowe, chór mieszany, chór dziecięcy, balet oraz orkiestrę symfoniczną. W premierowych spektaklach (dzieło zostanie wykonane również dzień później – 11 września – w zmienionej obsadzie) zaprezentują się: Agata Schmidt, Wanda Franek (w roli Wandy); Tomasz Konieczny, Sebastian Marszałowicz (Grodny); Andrzej Lampert, Pavlo Tolstoy (Rydygier/Skald); Zuzanna Caban, Paula Maciołek (Panna) oraz Orkiestra, Chór, Chór Dziecięcy i Balet Opery Krakowskiej.

Autorzy: muzyka, wybór i układ tekstu – Joanna Wnuk-Nazarowa; kierownictwo muzyczne – Michał Klauza; reżyseria i multimedia: Waldemar Zawodziński; ruch sceniczny: Janina Niesobska; kostiumy: Maria Balcerek.

Współorganizatorem wydarzenia była radiowa Dwójka.

materiały prom.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 10.09.2021

Godzina emisji: 20.00

Zobacz więcej na temat: Joanna Wnuk-Nazarowa
Czytaj także

"Zaszczepiła mi miłość do teatru". Joanna Wnuk-Nazarowa o Halinie Gallowej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 08:29
- Bardzo dzielna kobieta, która zaszczepiła mi miłość do teatru do tego stopnia, że gdyby nie lekka wymowa, którą mam, a ona była pies na dykcję, pewnie poszłabym nie na dyrygenturę, tylko na aktorstwo. Potem na reżyserię, bo to moja druga pasja - mówiła w Polskim Radiu 24 o Halinie Gallowej Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrygent, kompozytor, wykładowca krakowskiej Akademii Muzycznej. 
rozwiń zwiń